Podczas Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej swoją premierę będzie miał komiks portugalskiego autora, Ruia Pimentela, pt. „Fado. Nocne Historie”. Album został przełożony przez Zuzannę Szpurę, Grażynę Jadwiszczak oraz Jakuba Jankowskiego i zostanie wydany przez wydawnictwo Timof Comics dzięki wsparciu udzielonemu przez DGLAB w ramach Programu Dotacji dla Książek Ilustrowanych i Komiksów. Na festiwalu będzie można również obejrzeć rozmowę z autorem przeprowadzoną przez Jakuba Jankowskiego.

Każdemu los zapisany…

…grabarz, alchemik, jurysta…
A mnie przypadło w udziale
Mieć głos i serce zbolałe…
żyje we mnie fadista!
 
Śmierć Amálii, niekwestionowanej królowej fado, otwiera drzwi do sporu o zajęcie tronu wśród pozostałych wielkich dam starszego pokolenia. Jednak wykonawczynie fado zaczyna nawiedzać fala dziwnych morderstw. Pojawia się kilka teorii na temat tożsamości mordercy oraz tego, co go napędza.

Rui Pimentel

Rysownik, ilustrator

W 1975 uzyskał dyplom architekta w Wyższej Szkole Technicznej w Zurychu. Poza pracą w zawodzie pracował również jako projektant graficzny, scenograf teatralny, komiksiarz, kinooperator, ilustrator, projektant wystaw czy karykaturzysta. Od 1973 rysunki, karykatury i rysunki satyryczne publikował w kraju i zagranicą. Nagrodzony w 2013 roku portugalską Narodową Nagrodą za Karykaturę, brał także udział w wystawach zbiorowych w Irlandii, Brazylii, Turcji, Chorwacji, Szwajcarii, Niemczech, Francji, Hiszpanii i Makau. Jedyny wydany wcześniej album to Camões à quadradinhos [Camões w obrazkach], oparty na sztuce teatralnej Jorge Serrão, Camões, poeta praktyczny. Fado. Nocne historie jest drugim wydanym przez niego albumem, ale na dnie szuflady znajduje się jeszcze wiele projektów, storyboardów i komiksów.