W dniu 11 października 2023 w Warszawie, Instytut Camõesa i szkoła językowa Almatuga podpisały protokół o współpracy w celu rozwoju kursów języka portugalskiego jako języka dziedzictwa kulturowego i języka obcego, a także prowadzenia działań mających na celu rozpowszechnianie języka i kultury portugalskiej.

Po pierwsze, protokół ten umożliwi wzmocnienie pionierskiego projektu „Brincar em/com o português” (Zabawy w/z portugalskim) rozpoczętego przez Carlotę Sacoto w 2015 r. w celu nauczania języka portugalskiego jako języka dziedzictwa kulturowego. Po drugie, organizowanie działań mających na celu rozpowszechnianie języka i kultury portugalskiej wśród społeczności portugalsko-polskiej.

O projekcie «Brincar com o Português» (Zabawy z portugalskim)

Projekt oferuje zajęcia na dwóch poziomach: przedszkolnym i szkolnym.

Przedszkolny

W „Brincar em Português” (Zabawy w portugalskim) bezpośredni kontakt z językiem i kulturą portugalską jest zapewniony poprzez gry, piosenki, opowiadania, książki, kreskówki i zajęcia związane z tematem każdych zajęć.

Grupy młodszych dzieci mogą wymagać obecności rodziców, jeśli będzie to dogodniejsze dla dzieci. Rodzice (mówiący po portugalsku) są zapraszani do aktywnego udziału w zajęciach poprzez motywowanie i pomaganie dzieciom w integracji, wspierając ich naukę. Zajęcia dla najmłodszych trwają 45 minut (45 zł/za zajęcia), a dla starszych trwają 60 minut (60 zł/zajęcia) raz w tygodniu. Zapisy są ograniczone. W przypadku dużej liczby zapisów pierwszeństwo mają starsze dzieci. Grupy otwierane są przy minimum 3 dzieciach i zamykane po 8 zapisach.

Szkolny

W „Brincar com o Português” (Zabawy z portugalskim) dzieci w wieku szkolnym mają kontakt z językiem i kulturą poprzez czytanie i pisanie, które również rozwijają i ćwiczą. Zajęcia odbywają się w środowisku dydaktycznym dostosowanym do tych grup wiekowych, ucząc się w płynny i konstruktywny sposób, pracując ze swoimi korzeniami i z ich dziedzictwem językowym i kulturowym. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają 90 minut (80 zł/lekcja).

Więcej informacji oraz zapisy można uzyskać kontaktując się ze szkołą mailowo: info@almatuga.com lub telefonicznie: 516 378 423 (Carlota Sacoto).

O szkole językowej Almatuga

Szkoła Almatuga została założona przez Portugalkę Carlotę Sacoto w 2010 roku. Początkowo szkoła oferowała kursy portugalskiego jako języka obcego, ale w 2015 roku Carlota Sacoto rozpoczęła pionierski projekt „Brincar em/com o Português”, skierowany do dzieci i młodzieży, dla których portugalski jest językiem dziedzictwa.

Szkoła mieści się w Warszawie na Mokotowie przy ulicy Nowowiejskiej 28/41.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie szkoły pod adresem Almatuga Szkoła Języka Portugalskiego.