25 kwietnia 2024 | 20.00

Księgarnia Elite we Wrocławiu, ul. K. Szajnochy 5

27 kwietnia 2024 | 20.00

Klub Spatif, Aleje Ujazdowskie 45

 

Przybywając z Portugalii przez Londyn i Wrocław, João De Sousa obecnie mieszkający w stolicy Polski, świętuje w tym roku jedną z najbardziej kultowych dat we współczesnej Portugalii. Tak zwana rewolucja goździków miała miejsce 50 lat temu i stała się nie tylko motorem zmian politycznych, które zmieniły oblicze Europy w latach 70. XX wieku, ale także symbolem pewnej portugalskiej tożsamości kulturowej.

Aby uczcić tę rocznicę, De Sousa prezentuje świeży materiał poświęcony twórczości José Afonso, jednego z najwybitniejszych autorów piosenek XX wieku. W swojej twórczości obejmującej Fado de Coimbra, pieśni interwencyjne i rewolucyjne, eksperymenty dźwiękowe i poszukiwanie wpływów afrykańskich rytmów, folkloru iberyjskiego i brazylijskiego, José Afonso w dalszym ciągu inspiruje nowe pokolenia muzyków poprzez plastyczność swoich melodii i aktualność jego filozoficzne i polityczne teksty.

Do gitary i głosu João De Sousy dołączają Michał Górczyński (klarnet kontrabasowy), z którym De Sousa współpracował przy płycie Fado z Bastarda Trio, oraz Noam Zylberberg (fortepian), lider cenionej Mała Orkiestry Dancingowej. Spodziewamy się wieczoru muzyki celebracji, eksploracji i spotkania kultur pomiędzy fado, minimalizmem i popową wrażliwością.