Na egzamin mogą się zapisać wszystkie osoby, które ukończyły 14 rok życia i które chciałyby potwierdzić swój poziom znajomości języka portugalskiego zgodnie z zakresem przewidzianym przez dany certyfikat lub dyplom, w celach edukacyjnych, zawodowych lub innych. Do egzaminu przystąpić mogą jedynie nienatywni użytkownicy języka portugalskiego.

Rejestracji można dokonać online na stronie internetowej CAPLE. Proces jest prosty i szybki. Poniżej przedstawiamy 8-krokowy przewodnik. Przeczytaj go uważnie a następnie kliknij przycisk, by rozpocząć proces.

  1. Przejdź na stronę rejestracji na oficjalnej stronie CAPLE (przycisk poniżej);
  2. Wybierz egzamin, na który chcesz się zapisać;
  3. Wybierz „Polska” jako kraj, w którym podejdziesz do egzaminu;
  4. Wybierz ośrodek egzaminacyjny, w którym chcesz zdawać egzamin (Kraków, Lublin, Poznań lub Warszawa);
  5. Wybierz sesję egzaminacyjną (maj lub listopad);
  6. Wpisz swoje dane do formularza rejestracyjnego;
  7. Dokonaj opłaty za egzamin poprzez wpłatę pieniędzy na konto CAPLE (dane zostaną przesłane w e-mailu potwierdzającym rejestrację);
  8. Prześlij potwierdzenie uiszczenia opłaty za egzamin do koordynatora ośrodka,w którym przystąpisz do egzaminu.

Zapisuję się na egzamin

W tym dziale

Co to jest CAPLE?

Centrum Egzaminacyjne Języka Portugalskiego jako Obcego (CAPLE) to jednostka Wydziału Literaturoznawstwa Uniwersytetu w Lizbonie, zajmująca się certyfikacją znajomości języka portugalskiego jako obcego (PLE).

Ośrodki egzaminacyjne w Polsce

Aktualnie działają w Polsce 4 ośrodki egzaminacyjne (LAPE) podlegające CAPLE: w Krakowie, Lublinie, Poznaniu i Warszawie. Funkcjonują w maju oraz listopadzie.

Terminy egzaminów

Corocznie odbywają się dwie sesje egzaminacyjne CAPLE: w maju oraz listopadzie. Rejestracja jest otwarta zawsze miesiąc przed terminem egzaminu. Przejdź do kalendarza, żeby dowiedzieć się więcej.

Jak zapisać się na egzamin?

Zapisów można dokonywać online na stronie CAPLE. Proces jest łatwy i szybki. Sprawdź terminy rejestracji do sesji egzaminacyjnych.

Jak przygotować się do egzaminu?

Centrum Egzaminacyjne Języka Portugalskiego jako Obcego (CAPLE) udostępnia na swojej stronie przykładowe testy, dzięki którym można zapoznać się ze strukturą egzaminu, typami zadań oraz tekstami używanymi podczas przygotowywania egzaminów.

W dniu egzaminu

W dniu/dniach egzaminu/ów, pamiętaj o zasadach, które obowiązują zdających. Kompletny regulamin znajdziesz na stronie CAPLE.

Wyniki egzaminów

Wyniki egzaminów publikowane są na stronie CAPLE, zgodnie z ustalonymi terminami. Certyfikaty i Dyplomy potwierdzające znajomość języka portugalskiego jako obcego (PLE) przesyłane są do zagranicznych ośrodków egzaminacyjnych do 20 dni roboczych po ogłoszeniu wyników.