Dnia 21 sierpnia, podczas swojej wizyty w Polsce, prezydent Republiki Portugalskiej Marcelo Rebelo de Sousa zainaugurował działalność Sali Języka Portugalskiego w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy przy ulicy Koszykowej. Ta nowa przestrzeń dedykowana społeczności portugalskiej i polskiej ułatwi dostęp do nauki i literackiej rozrywki w języku portugalskim.

W pomieszczeniu znajduje się ponad tysiąc tytułów w języku portugalskim, w większości portugalskich autorów, ale znajdziemy tam także wielu autorów innych narodowości. Katalog obejmuje zarówno klasyków literatury portugalskiej, takich jak Camilo Castelo Branco i Eça de Queirós, jak i autorów współczesnych, takich jak José Saramago, Maria Teresa Horta, Gonçalo M. Tavares czy Sophia de Mello Breyner Andresen. Literatura dziecięca jest również reprezentowana przez prawie dwieście tytułów. Oprócz dzieł literackich można tu znaleźć również książki z innych dziedzin wiedzy, takich jak historia, sztuka, nauka czy nauczanie języków obcych.

Kolekcja składała się głównie z dzieł przekazanych przez Ambasadę Portugalii i Instytut Camõesa, lecz także z wielu darowizn, na przykład od Fundacji Francisco Manuela dos Santosa i członków społeczności portugalskiej, za które jesteśmy bardzo wdzięczni.

Jesteśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni do tego, aby uczynić z tej sali żywą przestrzeń dla czerpania przyjemności z lektury i nauki języka portugalskiego oraz promowania wartości języka portugalskiego jako języka dziedziczonego w Polsce.