4 maja 2023 | 11:30

Sala 1.110 — Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 55

Obchody Światowego Dnia Języka Portugalskiego w Warszawie rozpoczną się w przeddzień oficjalnego święta wykładem zatytułowanym „Portugalski jako język globalny w XXI wieku: doświadczenie Wspólnoty Krajów Portugalskojęzycznych”. Wykład poprowadzi Jego Ekscelencja Przewodniczący Parlamentu Republiki Portugalskiej, profesor Augusto Santos Silva.

Wykład odbył się 4 maja, o godzinie 11:30, w sali 1.110 Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 55. Wykład był transmitowany na żywo na kanale Youtube Camões I.P. w Warszawie, który obecnie udostępnia wystąpienie Jego Ekscelencji Przewodniczącego Parlamentu Portugalskiego.

Wykład jest tylko jedną z wielu inicjatyw, które upamiętnią tę datę w Polsce. W Warszawie odbył się również inicjatywa „Somos Poesia”, czyli czytanie wierszy w języku portugalskim, które jest również już dostępny na kanale Youtube Camões I.P; a także 2. edycja festiwalu filmowego „Maré”, 26 i 27 maja w Kinie Muranów.

Zapoznaj się tutaj z pełnym harmonogramem tegorocznych obchodów.

Augusto Santos Silva

Augusto Santos Silva

Przewodniczący Parlamentu Republiki Portugalskiej

Augusto Santos Silva urodził się w Porto w 1956 roku. Jest żonaty, ojcem trojga dzieci i dziadkiem (jak dotąd) trojga wnucząt.

Jego edukacja polityczna miała miejsce na początku lat 70-tych, w kontekście walk studenckich przeciwko dyktaturze. Uczęszczał wówczas do szkoły średniej. Był wówczas liderem Stowarzyszenia Studentów Wydziału Neofilologii w Porto, gdzie ukończył historię. Brał udział w różnych ruchach obywatelskich i politycznych, a w 1990 roku wstąpił do Partii Socjalistycznej. Zajmował różne stanowiska polityczne, w tym jako poseł do Parlamentu (2002-2005 i 2011) oraz członek rządów António Guterresa, José Sócratesa i António Costy (1999-2002, 2005-2011 i od 2015).

Na poziomie zawodowym, ma doktorat z socjologii z ISCTE -IUL i skonczył habilitację w naukach społecznych na Uniwersytecie w Porto, którego jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Ekonomii. Zajmował różne stanowiska kierownicze na uniwersytecie, w tym przewodniczącego Rady Naukowej swojego Wydziału i prorektora swojego Uniwersytetu.

Jest autorem kilku książek z zakresu epistemologii nauk społecznych, socjologii kultury i rozwoju oraz myśli politycznej. (źródło tekstu i obrazu: portugal.gov.pt)