19 września – 18 października 2019 

wernisaż: 19 września godz. 20:00

Apteka Sztuki, al. Wyzwolenia 3/5

We wrześniu tego roku w Aptece Sztuki, w ramach festiwalu WarsawByArt, będzie można zobaczyć wystawę prac portugalskich artystów z Galeria Monumental. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Instytutem Camõesa w Warszawie.

Wydarzenie jest realizowane w ramach współpracy między galerią warszawską a lizbońską. Kilka miesięcy temu w Lizbonie odbyła się wystawa Black on White, na której zostały zaprezentowane prace siedmiorga polskich artystów. Na wystawie Ocidental/Westerlyzostaną pokazano najnowsze prace pięciu portugalskich artystów reprezentowanych przez Galeria Monumental: Mimi Tavares (Lizbona, 1962), malarstwo; Alexandre Simões Bruxelas (1967), fotografia; Antónia Melo (Arganil, 1964), rysunek; Manuela San-Payo (Lizbona, 1958), rysunek; Luísa Brilhante (Ponta Delgada, 1968), malarstwo. Wernisaż wystawy odbędzie się 19 września, a sama wystawa potrwa do 18 października. Wszyscy artyści, poza Alexandrem Simõesem, potwierdzili obecność podczas wernisażu.

Założona w 1986 roku Galeria Monumental została stworzona przez grupę młodych artystów i jest obecnie jedną z najstarszych galerii sztuki współczesnej w Lizbonie. Poza tym, że jest obecna na różnych międzynarodowych targach sztuki, galeria ta współpracuje z wieloma zagranicznymi galeriami, np. z Zurychu, Budapesztu, Kurytyby, a teraz również z Warszawy.

«Performance of Good Will», António Melo
«Time Travel», Mimi Tavares