16-28 września 2019

Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Obchody, trwające w tym roku od 16 do 28 września, mają na celu przede wszystkim popularyzację języków używanych w Europie i zachęcenie do ich nauki. Wydarzenia towarzyszące obchodom organizowane są przez EUNIC-Warszawa, organizacji skupiającej wiele europejskich instytucji kultury (w tym Instytut Camõesa), we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce oraz licznymi szkołami i uniwersytetami.

Tak jak co roku w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków szkoły będą mogły zgłosić swoich uczniów do udziału w lekcjach różnych języków obcych przez Skype’a.  Będą to m.in.: angielski, duński, francuski, hiszpański, irlandzki, niemiecki, portugalski, rumuński, włoski. Rejestracja na te zajęcia odbędzie się 6 września.

W Warszawie organizowane są także warsztaty dla nauczycieli i rodziców oraz dyskusja „Język a płeć i kultura”. Dokładny program przedstawia się następująco:

18-28 września
Lekcje języków obcych przez Skype’a

23-24 września
Warsztaty dla nauczycieli i wychowawców | Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

  • Wsparcie psychologiczne dziecka mimo bariery językowej
  • TIK-ające języki obce, czyli o nowych technologiach w nauczaniu
  • Uczeń wielojęzyczny – jak wspierać jego integrację i rozwój?

26 września | 18.00 
Dyskusja panelowa „Język a płeć i kultura” | Goethe Institut w Warszawie
W trakcie dyskusji postawione zostaną pytania natury socjolingwistycznej, m.in.: jak język, poprzez gramatykę, składnię i leksykę, odzwierciedla i określa role oraz formy społeczne? Czy język to wyłącznie poprawność gramatyczna, czy również manifest poglądów? W dyskusji wezmą udział Sylwia Chutnik i Agnieszka Graff.
Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji pod adresem: norbert.bajan@goethe.de

Więcej informacji o organizowanych wydarzeniach i rejestracji można znaleźć na stronie internetowej EDL.
Zapraszamy również do śledzenia fanpage’a EDL, gdzie publikowanych jest wiele ciekawostek na temat języków europejskich.