Katedra Portugalistyki im. Luisa Lindleya Cintry przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie organizuje 5 października 2022 roku w Centrum Kultury Chatka Zaka inicjatywę „Dias Úteis no Singular: Saramago”. To spektakl, który ma na celu przybliżenie twórczości portugalskiego laureata literackiej Nagrody Nobla w „nietypowy sposób”. Inicjatywa odbywa się w ramach odbywających się w Polsce kilkunastu obchodów stulecia urodzin José Saramago. Wstęp jest wolny, a pokaz poprzedzi prezentacja Carlosa Reisa, profesora literatury portugalskiej i pełnomocnika ds. obchodów stulecia José Saramago.

Na scenie pojawi się pianista Marco Figueiredo, z wokalistami José Carlosem Tinoco i Filipe Lopesem. Za koncepcję spektaklu odpowiada Ana Cristina Pereira. „Poprzez mieszanie bezpośrednich wypowiedzi różnych postaci, z różnych książek, tworzenie nowych narracji i nieprawdopodobnych rozmów staje się wyzwaniem dla tych, którzy znają jego pisarstwo od końca do końca, ale oprócz tego okazją do pierwszego podejścia dla tych, którzy zaczynają” – wyjaśnia stowarzyszenie.

Inicjatywa przedstawiona jest w wersji skierowanej do szerokiej publiczności oraz młodych studentów, którzy będą mogli wziąć udział w samym pokazie. W jego ramach odbędzie się również otwarta próba, w której uczniowie będą mogli uczestniczyć, a także pracować nad poezją i utworem „Viagem a Portugal”, z uwzględnieniem elementów dwujęzycznych.

Działanie to zostało zorganizowane przez przedstawicielstwo Camões I.P na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, w ramach którego działa jedyne w Polsce Centrum Camõesa oraz Katedra Portugalistyki im. Luisa Lindleya Cintry, we współpracy z Associação de Ideias i pod patronatem Fundacji José Saramago.