piątek 14.10.2022 | g. 18.30
DZiK | Dom Zabawy i Kultury Belwederska 44A, Warszawa

Październik jest w Warszawie miesiącem poezji mówionej, a 14 października w warszawskim klubie DZiK odbędzie się 18. edycja Festiwalu SPOKEN WORD, organizowanego przez sieć EUNIC Warszawa i wspieranego przez Instytut Camõesa w Warszawie. Bruna Cunha będzie portugalską poetką występującą w klubie DZiK, obok poetów i poetek z Austrii, Czech, Holandii, Polski i Ukrainy.

* * *

18. SPOKEN WORD FESTIVAL WARSAW odbywa się pod hasłem „pora pomilczeć”. W kontekście poezji performatywnej jesteśmy przyzwyczajeni do czegoś odwrotnego. Spoken word zachęca do ekspresji. Jednak czy zachęta, by mówić jak najgłośniej, nie zbliża nas do przymusu posiadania opinii, znanego z mediów tradycyjnych i społecznościowych? W życiu publicznym skurczyła się tolerancja na niepewność i niezdecydowanie, a czyjeś milczenie jest brane za okazję do manipulacji zamiast dialogu. Może warto, żebyśmy na chwilę zamilkli i posłuchali tego, co mają nam do powiedzenia inni: osoby z Ukrainy, dzieci, wolontariusze schronisk dla zwierząt, szpitali i hospicjów, ekolodzy starający się ratować przyrodę, kobiety tworzące sieci wzajemnego wsparcia, pisarki i pisarze i ci wszyscy, którzy nie wysławiają się w sposób jasny i kategoryczny. Może poezja spoken word – od zawsze oferująca żywą, bezpośrednią wymianę myśli i obserwacji – stanie się platformą takiego aktywnego słuchania; nowego milczenia, a także nowego mówienia?

Wieczór rozpocznie się sesją poezji mówionej w języku polskim, po której nastąpi występ z udziałem międzynarodowych gości. Podczas pokazu dostępne będą polskie i angielskie tłumaczenia prac.

Spoken Word Festival to jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal poezji performatywnej i jeden z niewielu warszawskich festiwali poetyckich odbywających się nieprzerwanie od 18 lat.

ORGANIZATORZY:

EUNIC WARSZAWA (STOWARZYSZENIE NARODOWYCH INSTYTUTÓW KULTURY KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ W WARSZAWIE)
Austriackie Forum Kultury | Czeskie Centrum Warszawa | Ambasada Królestwa Niderlandów | Instytut Camõesa

Bruna Cunha

Bruna Cunha

Artystka

Nauczycielka w szkole podstawowej powiedziała jej, że gdy dorośnie, zostanie pisarką. I ona w to uwierzyła.

W 2015 roku ukończyła studia w dziedzinie Komunikacji społecznej na Uniwersytecie w Porto. Dwa lata później została magistrem Komunikacji, sztuki i kultury w Instytucie Nauk Społecznych Uniwersytetu w Minho, a jej praca nosi tytuł „Czarny humor w Portugalii: wolność wypowiedzi i ograniczenia społeczno-kulturowe”.

Wraz z końcem ścieżki akademickiej odkryła w sobie pasję do stand-upów, którą od tamtej pory uprawia amatorsko. W 2017 roku reprezentowała Porto w krajowym konkursie Poetry Slam, rok później napisała pierwsze opowiadanie dla dzieci, a w 2020 roku wypuściła na rynek swoją pierwszą książkę poetycką.

Jest również Marketerką, Copywriterką i Social Media Managerem – takie tam zagraniczniaki. Wszystkie spotkania, pomysły i listy zakupów zapisuje w telefonie, bo nie ufa swojej pamięci.
Nienawidzi liczb nieparzystych; z wyjątkiem siódemki.

Ale uwaga: zawsze używa kierunkowskazów.