WARSZAWA | 26 i 27 maja | Kino Muranów, Gen. Andersa 5, Warszawa
WROCŁAW | 26 – 28 maja | Kino Nowe Horyzonty, Kazimierza Wielkiego 19A, Wrocław

 

***

Od portugalskiego Freddiego Mercury’ego przez tradycyjną muzykę chóralną z Alentejo aż do samby i baletu… W taką muzyczno-taneczną podróż zabierzemy Was w ostatni weekend maja w Warszawie (26-27 maja) i Wrocławiu (26-28 maja) podczas II edycji Festiwalu Kina Krajów Portugalskojęzycznych MARÉ organizowanego w ramach obchodów Dnia Języka Portugalskiego.

 

Po tym wstępie nietrudno zgadnąć, co będzie tematem przewodnim tegorocznej edycji. Oczywiście muzyka! Zaprezentujemy Wam dwa filmy portugalskie oraz dwa brazylijskie. Zabierzemy Was do nieznanych zakątków Alentejo, gdzie z ciarkami na plecach posłuchacie polifonicznych chórów śpiewających tradycyjne cante („Alentejo, Alentejo”, reż. Sérgio Trefaut) oraz do ogrodów dawnego pałacu prezydenckiego w Rio de Janeiro, gdzie Brazylijczycy spotykają się, aby śpiewać i tańczyć sambę („Paraíso”, reż. Sérgio Trefaut).

Na festiwal do Polski przyjedzie portugalski reżyser Sérgio Tréfaut, a po projekcji każdego z jego filmów odbędzie się rozmowa z publicznością.

Wybierzemy się także do małego miasteczka Russas w stanie Ceará, gdzie poznamy ekscentryczną Pacarrete, szaloną frankofilkę, w której mimo wieku nadal drzemią marzenia, by zostać sławną baletnicą. Wcieliła się w nią fenomenalna, nagrodzona m.in. berlińskim Srebrnym Niedźwiedziem Marcélia Cartaxo („Pacarrete”, reż. Allan Deberton). W fabularyzowanym filmie „Variações: Anioł Stróż” (reż. João Maia) poznamy równie ekscentryczną i bezkompromisową postać António Variaçõesa, doskonale znanego w Portugalii artystę pop-rockowego, który wyprzedził swój czas. Mimo krótkiej kariery (której szczyt przypada na przełom lat 70. i 80.) i przedwczesnej śmierci jest ikoniczną postacią dla portugalskiej muzyki rozrywkowej. Dość powiedzieć, że filmowy portret tego artysty był najczęściej oglądanym filmem w portugalskich kinach w 2019 roku. W Polsce będzie pokazywany po raz pierwszy.

Alentejo, Alentejo
(2013)

WARSZAWA| 26/05, 21:00 + rozmowa z reżyserem
WROCŁAW | 28/05, 18:00 + rozmowa z reżyserem
+ info

Emocjonalna podróż do małych miasteczek i wsi Alentejo w celu odkrycia korzeni cante. Reżyser zaprasza nas do podziwiania tradycyjnego polifonicznego śpiewu w wykonaniu (głównie) męskich chórów amatorskich. Śpiew cante został w 2014 roku uznany za niematerialne dziedzictwo kulturowe UNESCO, a film zdobył nagrodę dla najlepszego filmu pełnometrażowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym IndieLisboa 2014. (źródło: faux.pt)

Obsada Os Camponeses de Pias, Cantadores de Aldeia Nova de São Bento, Grupo da Casa do Povo de Serpa, Os Ceifeiros de Cuba, Grupo do Sindicato Mineiro de Aljustrel, Papoilas do Corvo, Coro Feminino Cantares de Alcáçovas, Os Rouxinóis da Damaia, Os Bubedanas. Reżyseria Sérgio Tréfaut. Rok 2013. Czas trwania 98 min.

Variações: Anioł Stróż
(2018)

WARSZAWA | 27/05, 21:00
WROCŁAW | 27/05, 21:00
+ info

Fabularyzowany portret ikony portugalskiej muzyki pop, António Variaçõesa. Variações urodził się w małej wiosce na północy Portugalii, ale szybko wyemigrował do Lizbony, a później za granicę. Jednak jego miłość do muzyki i występów była tak silna, że wrócił, aby móc śpiewać w swoim ojczystym języku, nawet jeśli ze swoim wyglądem i strojem był ofiarą uprzedzeń. Film pokazuje
drogę, jaką przebył, aby zaistnieć jako piosenkarz w portugalskim przemyśle muzycznym oraz w szczery i piękny sposób przedstawia historię homoseksualnej miłości. (źródło: CinePT)

Obsada Sério Praia, Filipe Duarte, Victoria Guerra, Augusto Madeira, Teresa Madruga e outros. Scenariusz João Maia. Reżyseria João Maia. Rok 2018. Czas trwania 109 min.

Paraíso
(2021)

WARSZAWA | 27/05, 18:30 + rozmowa z reżyserem
WROCŁAW | 28/05, 16:00 + rozmowa z reżyserem
+ info

W ogrodach dawnego pałacu prezydenckiego w Rio de Janeiro od dawna spotykają się starsi ludzie, by o zmroku, przy dźwiękach instrumentów, śpiewać piosenki o miłości. Solo, w duecie albo wszyscy razem. Reżyser filmował ich występy oraz codzienne życie wypełnione pasją i potrzebą bliskości. Dla niego film miał być powrotem w rodzinne strony po wielu latach, ale okazał się symbolicznym pożegnaniem. Piękny świat, który widzimy na ekranie, już za chwilę przeminie – wraz z nadejściem pandemii koronawirusa. (źródło: faux.pt).

Scenariusz Sérgio Trefaut. Reżyseria Sérgio Trefaut. Rok 2021. Czas trwania 85 min.

Pacarrete
(2019)

WARSZAWA | 26/05, 19:00
WROCŁAW | 27/05, 18:00
+ info

Pacarrete to ekscentryczna baletnica mieszkająca w brazylijskim stanie Ceará. Poznajemy ją po przejściu na emeryturę, kiedy wraca do rodzinnego miasta Russas, i z okazji obchodów jego 200-lecia postanawia podarować mieszkańcom prezent: wyciągnąć zakurzone baletki i wystąpić ze swoim przedstawieniem baletowym. Wydaje się jednak, że nikogo to nie obchodzi. Słodko- gorzka komedia o baletnicy, która próbuje utrzymać swoje marzenia przy życiu. (źródło: Deberton Filmes)

Obsada Marcelia Cartaxo, Zezita Matos, Soia Lira, João Miguel, Débora Ingrid, Samya de Lavor, Rodger de Rogério. Scenariusz André Araújo, Allan Deberton, Natália Maia, Samuel Brasileiro. Reżyseria Allan Deberton. Rok 2019. Czas trwania 97 min.

We Wrocławiu dzięki wsparciu Konsula Honorowego Brazylii, Radosława Tadajewskiego, oraz
Goethe-Institut odbędzie się dodatkowy pokaz kultowego filmu Wima Wendersa „Lisbon Story”,
którego tło stanowi muzyka portugalskiego zespołu Madredeus, co doskonale wpisuje się w
motyw przewodni tegorocznego festiwalu.

DzieńGodzinaFilm
26 maja19:00Pacarrete, reż. Allan Deberton - Brazylia (97 min.)
21:00Alentejo, Alentejo, reż. Sérgio Tréfaut - Portugalia (98 min.) + spotkanie z reżyserem.
27 maja18:30Paraíso, reż. Sérgio Tréfaut - Brazylia (85 min.) + spotkanie z reżyserem
21:00Variações: Anioł Stróż, reż. João Maia - Portugalia (109 min.)

DzieńGodzinaFilm
26 maja19:00Lisbon Story, reż. Wim Wenders — Niemcy (100 min.)
27 maja18:00Pacarrete, reż. Allan Deberton — Brazylia (97 min.)
21:00Variações: Anioł Stróż, reż. João Maia - Portugalia (109 min.)
28 maja16:00Paraíso, reż. Sérgio Tréfaut - Brazylia (85 min.) + spotkanie z reżyserem.
18:00Alentejo, Alentejo, reż. Sérgio Tréfaut - Portugalia (98 min.) + spotkanie z reżyserem.