W takich chwilach jak ta, dobrze jest być zarówno komiksomaniakiem, jak i miłośnikiem języka portugalskiego…

Zapoznaj się z listą najnowszych publikacji!

 • Tłumacz: Jakub Jankowski, Katarzyna Sajdakowska
 • Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy
 • Data wydania: 28 marzec 2023

W 1845 roku amerykański pisarz Henry David Thoreau postanowił przenieść się do lasu, gdzie własnymi rękami zbudował dom i meble, z zamiarem życia z absolutnym minimum cywilizacji i w pełnym kontakcie z naturą. Tym, co go pchnęło do tego działania, była potrzeba zrozumienia zmian, jakie przechodziło ówczesne społeczeństwo, a także zbadania podstawowych potrzeb życiowych człowieka.

Nie odizolował się jednak całkowicie od społeczeństwa. Przyjmował gości, tam, gdzie sam spędził dwa lata w absolutnym kontakcie z naturą i książkami, zastanawiając się nad wolnością i egzystencją, która w miastach przyspieszyła tempa, wraz z postępującą industrializacją i urbanizacją. Rezultatem tego społecznego i duchowego eksperymentu, opartego na samowystarczalności, był Walden, czyli życiu w lesie, poetycki manifest, który autor opublikował w 1854 roku.

 
 • Tłumacz: Jakub Jankowski
 • Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy
 • Data wydania: 25 kwiecień 2023

Samotna matka, urodzona i wychowana w lokalnej społeczności w stanie Rio pielęgniarka Márcia, toczy prawdziwą domową bitwę, o to by zdyscyplinować swoją córkę, niesubordynowaną Jaqueline. Mimo pomocy jej partnera Aluísio, ojczyma dziewczyny, wszystko wydaje się nadaremne: Jaqueline nie akceptuje niczego, co uniemożliwia jej chodzenie i robienie tego, na co tylko ma ochotę, bez tłumaczenia się komukolwiek. Jednak kiedy młoda kobieta zostaje po uszy wplątana w zorganizowaną przestępczość, Marcia będzie gotowa na wszystko, aby wydobyć ją z tej trudnej sytuacji. Niezależnie od tego, czy Jaqueline tego chce, czy nie.

 
 • Tłumacz: Jakub Jankowski
 • Wydawnictwo: Mucha Comics
 • Data wydania: 15 maj 2023
Życie uznanego pianisty Juliena Dubois splata się z historią dwudziestowiecznej Europy. Ten rozgoryczony mizantrop emeryturę spędza w starej posiadłości w towarzystwie kota i zajmującej się domem Marguerite. Pewnego dnia wizytę składa mu młoda dziennikarka, która zachęca go do opowiedzenia prawdziwej historii jego życia. Wśród ścian domu wypełnionego papierosowym dymem i dawnymi wspomnieniami rozbrzmiewa spowiedź z życia naznaczonego rywalizacją, niespełnioną miłością i żalem.
Książka została wydana przy wsparciu Direção-Geral do Livro, dos Arquivos e das Bibliotecas/DGLAB i Camões, Instituto da Cooperação e da Língua I.P. / Camões, IP – Portugalia.
 • Tłumacz: Jakub Jankowski
 • Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy
 • Data wydania: 22 maj 2023
Tajemnicza śmierć Cyrila sprawia, że jego siostra, Aya, rzuca wyzwanie najpotężniejszej i najmroczniejszej organizacji świata. Chce znać prawdę. Napędzana siłą swojej odwagi i z pomocą Herona, zawodowego zabójcy, który jedną nogą jest już na emeryturze, schodzi do Piekła… aby na własnej skórze poczuć, czy cuda się zdarzają.
Cudotwórca to połączenie komiksu akcji z fantazją w pięciu rozdziałach, które stworzyli najbardziej utalentowani portugalscy ilustratorzy.
 
 • Tłumacz: Jakub Jankowski
 • Wydawnictwo: Debit
 • Data wydania: 24 maj 2023
Urzekająca powieść graficzna, w której ilustracje i tekst doskonale się uzupełniają. Autorka z subtelnością i szczerością odmalowuje czas dorastania, budzących się pragnień i nowych uczuć. Szesnastoletnia Raquel mieszka w małym miasteczku, w którym wszyscy wszystko o sobie wiedzą. Jej rodzice są rozwiedzeni, a ona właśnie została zawieszona w prawach ucznia. Ma dwoje najlepszych przyjaciół, Luísę i Freda, ale pragnie czegoś więcej… Jej uwagę od jakiegoś czasu przykuwa Ptaśka, starsza, uzdolniona artystycznie dziewczyna z tej samej szkoły, która jesienią przeprowadza się do Lizbony na studia. Dziewczyny poznają się podczas prób do szkolnego przedstawienia. A Raquel się zakochuje.