Dom Zabawy i Kultury (DZiK), ul. Belwederska 44A / online

17 października 2020

wstęp wolny (60 miejsc; zapisy: spokenfest@gmail.com)

Już po raz 16. odbędzie się Spoke’N’Word Festival. Pomimo niesprzyjających okoliczności, nie zrezygnowaliśmy z okazji do spotkania z poezją, ale nieco zmieniliśmy jego formę. Tym razem zaproszone poetki i poeci z siedmiu krajów europejskich przygotowali swój performans online i zostanie on zaprezentowany jako film z polskimi napisami (ok. 60 min). Portugalię w tym roku będzie reprezentował Martim Santos (pseudonim artystyczny Lágrima, port. Łza).

16. SPOKE’N’WORD FESTIVAL będzie inny niż poprzednie edycje. Spotkamy się w maseczkach, przyłbicach, chustach. Będziemy zachowywać od siebie odległość. Niektórzy z nas zostaną w domach i stamtąd będą uczestniczyć w wydarzeniu wirtualnie. Podstawowym pytaniem w czasach pandemii stało się to, kiedy możemy się otworzyć, a kiedy musimy się zamknąć. Napięcie pomiędzy otwartym a zamkniętym dostało szereg nowych kontekstów – chodzi przecież nie tylko o fizyczne oddalenie, lecz o emocjonalną i społeczną alienację, lęk o zdrowie przemieszany z potrzebą swobodniejszego odetchnięcia. Rok 2020 jest rokiem walki o oddech – dla siebie, dla grup dyskryminowanych, dla planety. Być może także dla poezji spoken word?

Poezja spoken word w eksperymentalny sposób czerpie z literatury, muzyki, teatru i performansu. Jest hybrydą, dzięki której możemy doświadczyć innej rzeczywistości lub kilku rzeczywistości naraz. Przełamując ograniczenia gatunkowe i bawiąc się konwencjami literackimi, muzycznymi czy teatralnymi, pozwala przemycić treści całkiem serio: bolesne, wyparte, zmarginalizowane. W tym tkwi jej największa siła.

PROGRAM WYDARZENIA:

➔ 18:00 Polski slam poetycki | nagroda: 500zł
zapisy: spokenfest@gmail.com (14 miejsc)

➔ Show międzynarodowe

Markus Koehle (AUSTRIA)
Ondřej Mácl (CZECHY)
Peter Dyreborg (DANIA)
Agnė Žagrakalytė (LITWA)
Jean-Philippe Kindler (NIEMCY)
Awałsia Askrobmysz (POLSKA)
Martim Santos (PORTUGALIA)
Marko Miladinovic (SZWAJCARIA)

kuratorka: Natalia
animacje: Ola Wasilewska
plakat: alelampart
prowadzenie slamu: Grzegorz Bruszewski i Wojtek Cichoń (Kidd)
współpraca: Monika Marianna Błaszczak

Martim Santos / Lágrima

Martim Santos / Lágrima

Poeta

Znany także jako Lágrima (port. Łza) pochodzi z zapomnianego południa, nadoceanicznej miejscowości Loulé, leżącej w cieniu turystycznego Algarve oraz przelotnej i jednorazowej rozrywki. Poezja niesie go od Rapu do świata Słowa Mówionego i konsekwentnie do Slamu Poetyckiego; uczestniczył także w wielu projektach zbiorowych, festiwalach i performansach. Zamiłowanie do obrazu i projektowania uwidacznia się w kreatywnym podejściu do pisania i tworzeniu artystycznych światów dźwiękowych. W ostatnim czasie założył kolektyw poetycki, Poeta qu’Pariu, zrodzony z potrzeby dekonstrukcji przestarzałych form poetyckich i stworzenia publicznej przestrzeni do dzielenia się słowem oraz swobodnego i eksperymentalnego performansu. Perfomans w formie wideo, który zaprezentuje, inspirowany jest projektem spoken word zatytułowanym „Mar Morto: O Início de um Deserto” [Morze Martwe: Początek pustyni], nad którym obecnie pracuje.