Data: 26 października 2019
Miejsce: DZIK, ul. Belwederska 44a
Wstęp wolny
Już 26 października odbędzie się 15. edycja Festiwalu Spoke’n’Word w Warszawie. Jest to wydarzenie, które łączy polskich i europejskich slamerów w performatywnym spektaklu przy użyciu słów, dźwięków i wizualizacji. W tym roku Portugalię reprezentować będzie Luís Perdigão.
Hasło 15. edycji kultowego festiwalu Spoke’n’Word Festival „Musimy pogadać”, zaczerpnięte z jednego z wierszy, bezpośrednio odnosi się do kryzysu, w jakim znaleźliśmy się wszyscy. Galopujące zmiany klimatyczne, nierówności społeczne, konsumpcyjne modele życia, podwójne standardy, sztywne role społeczne dla kobiet i mężczyzn, przemoc w rodzinie… To te ciemniejsze tematy, jakie musimy poruszyć, przezwyciężyć rozmową i działaniem. A zaraz obok funkcjonują sprawy codzienne: foundee z taniego sera, świeżo skoszona trawa, listy do młodego siebie, piosenki Cyndi Lauper, mecze piłki nożnej. O tym też musimy pogadać!
Podczas 15. Spoke’n’Word Festival będziecie mogli przekonać się o różnorodności podejść do poezji spoken word. Do udziału zostali zaproszeni artyści z Austrii, Czech, Danii, Niemiec, Polski, Portugalii, Szwajcarii i Węgier. Zaproszone poetki i poeci – mistrzowie slamu i poezji spoken word w swoich krajach – przygotują specjalny performans dla polskiej publiczności.
PROGRAM WYDARZENIA:
➔ 18:00 Polski slam poetycki | nagroda: 500zł
Zapisy: spokenfest@gmail.com
➔ Show międzynarodowe „Musimy porozmawiać”:
Adine Wilcke (AUSTRIA)
Adéla Elbel (CZECHY)
Dennis Buchleitner (DANIA)
Jean-Philippe Kindler (NIEMCY)
Magdalena Tyszecka (POLSKA)
Luis Perdigão (PORTUGALIA)
Marco Gurtner (SZWAJCARIA)
Bence Bárány (WĘGRY)
Animacje: Ola Wasilewska
Kuratorka: Natalia Malek
Prowadzenie: Grzegorz Bruszewski (Estragon) i Wojtek Cichoń (Kidd)
Luís Perdigão
Poeta z lizbońskiej Amadory, narrator historii o miejskiej dżungli. Ukończył kulturoznawstwo na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Lizbońskiego. W życiu bazuje na słowie – zarówno pisanym, jak i mówionym. Zasłynął jako poeta i diseur podczas 4. edycji Festiwalu Portugal Slam, którego został laureatem. Uczestniczył w wielu wydarzeniach związanych ze światem sztuki, m.in.: Avenida de Poemas (Teatr Tivoli), Um Poema Na Vila, Noites com Poemas, European Championship Slam Poetry 2017, Poetry Slam World Cup 2018, TEDx ISTAlameda, LabioSlam, SlamAmadora, Festival Poesia na Rua, KnowHate events 2019 (Turyn, Mediolan, Bruksela, Budapeszt). W 2019 wydał swoją pierwszą książkę E Se o Futuro For Hoje? [A gdyby przyszłość przyszła dzisiaj?]. W jej skład wchodzą 42 utwory poetyckie, w których słowo mówione przeplata się ze słowem pisanym – jest to więc swoisty rozrachunek i kompromis artysty ze współczesnością.