Aktorzy
Agnieszka Górska
Anna Działak
Anna Swięcka
Irmina Walczuk
Jakub Jankowski
Katarzyna Drewnowska
Magdalena Falkowska
Paweł Michalski
Weronika Gwiazda

Światła
Agata Derdak

Muzyka
Katarzyna Stachowicz

Plakat
Katarzyna Stachowicz

Pomoc techniczna
Paweł Michalski

Tekst oriyginalny
José de Almada-Negreiros

Adaptacja tekstu
i reżyseria

José Carlos Dias

LUBLIN (05/2003) | WARSZAWA (06/2009) | LLIZBONA (07/2009) | ŁÓDŹ (05/2010)

Gdzieś w pokoju pełnym zabawek jest lalka i lalek, którzy potrafią poruszać się jak ludzie. Lalek nie wie, że lalka potrafi poruszać się jak ludzie, a lalka nie wie, że lalek potrafi poruszać się jak ludzie. Ludzie zaś nie wiedzą, że dwie lalki potrafią poruszać się tak jak oni. Sztuka „Zanim się zacznie” po raz pierwszy wystawiona w 1949 roku to rozmowa dwóch lalek, które odkrywają, że mogą ruszać się i mówić jak ludzie.

José de Almada Negreiros (1893-1970), wybitny przedstawiciel portugalskiego modernizmu, stworzył bardzo liryczną i wzruszającą opowieść o tym, co robią lalki, gdy ich nie podglądamy. Lalka i lalek bardzo uważnie i bardzo odważnie obserwują i komentują świat ludzi dużych i małych, bo „ludzie, zanim staną się duzi, są na początku mali!”. Lalek zdradza te nieliczne myśli o swoim małym świecie, których jest pewny; lalka opowiada o tym, co się jej przydarzyło i o tym, jakie to smutne, że nikt nie umie jej „dobrze zobaczyć”.

Obydwoje chcą dowiedzieć się czegoś więcej o sobie nawzajem i wspólnie odkrywają, że również i one, lalki, mają serce, które bije i drży, zupełnie tak samo jak serca ludzi.