Aktorzy
Anna Lenkiewicz
Anna Wilk
Małgorzata Malinowska
Weronika Gwiazda

Tekst oryginalny
Mia Couto

Adaptacja tekstu i reżyseria
José Carlos Dias

WARSZAWA (05/2008)

,,W drodze na światło dzienne” to jedno z opowiadań Mia Couto, które możemy przeczytać po portugalsku w zbiorze „Histórias Abensonhadas”, jak również i po polsku- w antalogii „Naszyjnik z Opowiadań”, opublikowanej w 2008 roku. I właśnie w związku z publikacją analogii opowiadań Mia Couto w Polsce, grupa teatru portugalskojęzycznego postanowiła przenieść jedno z jego opowiadań na scenę.

Tudinha Rosa jest żoną Diamantinho i jest w tak zaawansowanej ciąży, że podczas wizyty w domu zaprzyjaźnionego małżeństwa – Marii Cascatinhi i Ananiasa, zaczyna się jej poród. Poród jest rzeczą kobiecą, tak więc mężczyźni przenoszą się do salonu, żeby móc spokojnie wypić whisky w oczekiwaniu na narodziny dziecka. Nieszczęśliwie, niezależnie od tego jak bardzo Tudinha Rosa prze, dziecko nie chce przyjść na świat.

W międzyczasie, kiedy Diamantinho w spokoju delektuje się swoim napojem, Ananais, cały w nerwach, nie przestaje się kręcić z jednego miejsca w drugie. Ale dlaczego jest niespokojny? A Diamantinho taki spokojny? I dlaczego dziecko jest takie uparte? W końcu wszyscy wiedzą, że przedłużający się poród jest oznaką niewierności kobiety. Ale czy jest tak i w tym przypadku?