Aktorzy
Aleksandra Miodowska
Artur Antecki
Daniela Capillé
Dorota Gryka
Gabriela Badowska
Jakub Jankowski
Katarzyna Piwowarczyk
Krzysztof Pawlikowski
Maria Mrowińska
Olga Borkowska
Paulina Dadas
Piotr Majewski
Piotr Stasiewski

Światła i dźwięk
Karol Borowiecki

Garderoba
Marta Michalunio

Scenografia
Margarida Gama

Tekst oryginalny
Camilo Castelo Branco

Adaptacja tekstu
i reżyseria

José Carlos Dias

WARSZAWA (06/2004) | WARSZAWA (12/2004) 

,,Maria! Nie zabijaj mnie, to ja, twoja matka!” została po raz pierwszy opublikowana w 16-stronicowej broszurce w 1848 roku nakładem swojego anonimowego autora.

Historia została zainspirowana zbrodnią, która wydarzyła się w Lizbonie i w którą wplątana była Maria José, córka Agostinho José i Matilde Rosária da Luz. Dzięki trzymającej w napięciu narracji i wydźwiękowi moralizatorskiemu (które współcześni odbierają jako humorystyczne) dzieło to okazało się wielkim sukcesem w czasach swojej publikacji i było uwielbiane przez wiele późniejszych pokoleń. Prawdę mówiąc, może być odczytywane jako literatura diaboliczna, wynosząc tytułową Marię na piedestał największych złoczyńców w literaturze portugalskiej.

Adaptacja teatralna tego dzieła wzmagana jest przez makabryczność i straszny niepokój towarzyszący bohaterom, niewinność Marii José i diaboliczność José Maria, dużą dawkę humoru (bo nie mieliśmy pieniędzy na efekty specjalne), muzykę, tańce, nieoczekiwane i zaskakujące zakończenie i wierność duchowi dzieł Camilo Castelo Branco (tak jak sam Camilo, żartujemy sobie z Almeida Garrette).