Aktorzy
Anna Lewczuk
Ewa Oknińska
Ewa Sobolewska
Gerardo Beltrán
Iwona Solańska
Jakub Jankowski
Joanna Moszczyńska
Joseph Antoni Clement
Katarzyna Kozak
Katarzyna Pasternak
Katarzyna Sajdakowska
Kornel Stanisławski
Małgorzata Kuranowska
Maria Wróblewska
Natalia Kęda
Paweł Michalski
Rita Rolim

Światła i dźwięk
Dorota Kwinta

Muzyka
Gerardo Beltrán

Tekst oryginalny
José Carlos Dias

Reżyseria
José Carlos Dias

WARSZAWA (06/2007) | LIZBONA (11/2007) | WARSZAWA (12/2007)

Był sobie człowiek i była sobie pasja. Pasja nie jest polska, ale człowiek już tak. Pasja to literatura portugalska, która z prędkością wielu milionów czytelników na minutę nieustannie krąży po świecie i niesie ze sobą tajemniczą moc, która sprawia, że w miejscach nie do pomyślenia, takich jak Polska, rodzą się entuzjaści i uczeni zakochani w literaturze portugalskiej.

Jest to więc sztuka o urzekającej literaturze portugalskiej, która będzie się przechadzać po scenie, w formie krótkich skeczy, ukazując tysiącletnią tradycję literacką – od jej korzeni aż do jej najświeższych odkryć. I to wszystko w troszkę więcej niż 17,5 minuty.

Już pewnie będziecie sobie zadawać pytanie: Tak… Ale o kim te skecze? Pan Beltrán, ważny polski uczony i prowadzący tę loterię literacką oraz jego polska asystentka mieli z tym właśnie problem. Postanowili więc zamówić ruletkę z pisarzami portugalskimi i pozwolić, by inni (szczęście lub Bóg, w zależności, kto w co wierzy) wzięli na siebie niewdzięczność i odpowiedzialność dokonania wyboru. Bez wątpienia, jest to dobre rozwiązanie luzo-polskie.

Ruletka będzie się kręcić i kręcić, i zatrzyma się tylko po to, żeby wskazać pisarzy, którzy wystąpią na scenie. Znając bogactwo literatury portugalskiej, rezultat końcowy tej teatralnej loterii może być tylko i wyłącznie mieszanką słodkości i wyśmienitości.

Zakłady przyjmujemy do 15 minut przed rozpoczęciem spektaklu. Przy wejściu pytajcie o João Leitadas.