LUBLIN | 4,6- 7 listopada

ACKiM UMCS Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16, 20-031 Lublin

***

Po majowej premierze w Warszawie oraz pokazach we Wrocławiu i Łodzi w październiku, 3. edycja Maré zawita w listopadzie do Lublina. Literatura nadal będzie głównym bohaterem tej edycji Festiwalu Filmów Portugalskojęzycznych. Zaprezentowane zostaną jedne z najbardziej uderzających adaptacji filmowych dzieł literackich z ostatnich lat, a także dokument o sile literatury.

Zaprezentowane zostaną cztery filmy, dwa portugalskie i dwa brazylijskie. Ze strony portugalskiej będą to Co mogą słowa? oraz Salgueiro MaiaUwikłany. Pierwszy z filmów ma bez wątpienia największy wymiar feministyczny. Dwie reżyserki, Luísa Sequeira i Luísa Marinho, udokumentowały historię „trzech Marii”, które w czasie portugalskiej dyktatury Nowego Państwa wydały kontrowersyjną dla władz książkę Nowe listy portugalskie (1972). Pisarki stanęły przed sądem za przestępstwo przeciwko moralności, co natychmiast uruchomiło falę protestów na całym świecie. Pokaz tego filmu to jedna z form upamiętnienia obchodzonej w tym roku 50. rocznicy Rewolucji Goździków.

Również pokaz drugiego portugalskiego filmu o biografii kapitana Salgueiro Maia, jednej z kluczowych postaci rewolucji, spełnia ten sam cel. Reżyser Sérgio Graciano, adaptując utwór António de Sousa Duarte, Salgueiro Maia – Człowiek wolności, doskonale pokazuje rolę, jaką Salgueiro Maia odegrał w Rewolucji 25 Kwietnia 1974 r. i pozwala nam lepiej zrozumieć, co doprowadziło go do przywództwa. Film oddaje hołd człowiekowi, studentowi, ojcu, przyjacielowi i wyjątkowemu wojskowemu, ale pokazuje także drugą stronę medalu – brak uznania, jakim cieszył się w swoim kraju.

Pocałunek na asfalcie​
(2018)

LUBLIN | 4.11, godz. 18
+ info

Film oparty na sztuce teatralnej o tym samym tytule autorstwa Nelsona Rodriguesa. Świadek potrącenia przez samochód, Arandir, bankier świeżo po ślubie, próbuje pomóc ofierze, ale mężczyzna, prawie martwy, ma czas tylko na jedną ostatnią prośbę: pocałunek. Arandir całuje mężczyznę, ale zostaje przyłapany na gorącym uczynku przez swojego teścia Aprígio i sfotografowany przez Amado Ribeiro, żądnego sensacji reportera policyjnego.

Scenariusz Murílio Benício e Nelson Rodrigues. Reżyseria Murílio Benício. Rok 2018. Czas trwania 105 min.

Salgueiro Maia – Uwikłany ​
(2022)

​LUBLIN | 6.11, godz. 18
+ info

Salgueiro Maia – Uwikłany, to pierwszy pokazany na wielkim ekranie portret człowieka uznawanego za bohatera i zarazem symbol 25 Kwietnia 1974 roku. Fernando Salgueiro Maia, nieprzypadkowy antybohater, produkt środowiska akademickiego i wojskowego, był człowiekiem, który wiedział, jak myśleć o przyszłości, podążać za ideami, kwestionować je, żyć pełnym, radosnym i bogatym życiem, z solidarnością i cierpieniem – gdyby nie zmarł przedwcześnie w wieku 47 lat, miałby teraz 75 lat. (źródło: Cinemundo.pt)​

Obsada Tomás Alves, Filipa Areosa, Frederico Barata, Catarina Wallenstein, José Condessa. Scenariusz João Lacerda Matos. Reżyseria Sérgio Graciano. Rok 2022. Czas trwania 102 min.

Co mogą słowa?
(2022)

​LUBLIN | 7.11, godz. 18
+ info

W 1972 roku trzy Marie: Maria Isabel Barreno, Maria Teresa Horta i Maria Velho da Costa opublikowały książkę „Nowe listy portugalskie”. Książka została natychmiast zakazana przez policję polityczną (PIDE), a pisarki zostały postawione przed sądem za przestępstwo przeciwko moralności. Ich proces stał się pierwszą międzynarodową akcją feministyczną. „Co mogą słowa” to intymny portret niezwykłych „trzech Marii” (źródło: oficialna strona filmu).

Obsada Maria Isabel Barreno, Maria Teresa Horta, Maria Velho da Costa, Ana Luísa Amaral, Gilda Grillo and Adelino Gomes. Reżyseria Luísa Sequeira e Luísa Marinho. Rok 2022. Czas trwania 76 min.

Księga przyjemności
(2022)

​LUBLIN | 7.11, godz. 19.30
+ info

Melancholijna i powściągliwa nauczycielka z podstawówki, Lóri, żyje samotnie. Prowadzi monotonną rutynę łączącą obowiązki szkolne z potajemnymi związkami, które pokazują, jak trudno jest jej budować relacje uczuciowe. Przypadkowo poznaje Ulissesa, znanego profesora filozofii, egocenrycznego i prowokacyjnego Argentyńczyka, który wciąż nic nie rozumie na temat kobiet. To z nim Lóri uczy się kochać, jednocześnie stawiając czoła własnej samotności.

Obsada Simone Spoladore, Javier Drolas, Felipe Rocha. Scenariusz Marcela Lordy, Josefina Trotta. Reżyseria Marcela Lordy. Rok 2022. Czas trwania 100 min.

Z kolei po stronie brazylijskiej pokazane zostaną Księga przyjemności i Pocałunek na asfalcieKsięga przyjemności, oparty na niepublikowanej jeszcze w Polsce powieści Clarice Lispector Nauka albo Księga przyjemności, to pełnometrażowy debiut Brazylijki Marceli Lordy. Jest to historia miłości Lóri (Simone Spoladore), która przechodzi kryzys egzystencjalny, i nauczyciela filozofii, Ulissesa (Javier Drolas). Nie mówiąc zbyt wiele, film doskonale oddaje marzycielski i instrospektywny charakter prozy Lispector. W drugim brazylijskim filmie, Pocałunek na asfalcie,wyreżyserowanym przez Murílo Benício i opartym na sztuce Nelsona Rodriguesa o tym samym tytule, zwykły pocałunek nieznajomego wywołuje serię absurdalnych wydarzeń. Chociaż główną rolę gra mężczyzna, w filmie wystąpiło kilka znakomitych brazylijskich aktorek w rolach drugoplanowych, począwszy od wielokrotnie nagradzanej Débory Falabelli i gwiazdy brazylijskiego kina, Fernandy Montenegro.

Wydarzenie jest organizowane przez Ambasadę Angoli w Warszawie, Ambasadę Brazylii w Warszawie, Ambasadę Portugalii w Warszawie, Instytut Camõesa oraz Instytut Guimarãesa Rosy oraz współfinansowane przez Konsulat Honorowy Brazylii we Wrocławiu.

Zapraszamy do poznania portugalskojęzycznej literatury poprzez kino!

 

DataGodzinaFilm
4 listopada18.00Pocałunek na asfalcie, Murílio Benício — Brazylia (105 min.) + spotkanie z dr Aleksandrą Plutą
6 listopada18.00Salgueiro Maia – Uwikłany, Sérgio Graciano — Portugalia (102 min.)
7 listopada18.00Co mogą słowa?, Luísa Marinho i Luísa Sequeira — Portugalia (76 min.)
7 listopada19.30Księga przyjemności, Marcela Lordy — Brazylia (100 min.)

Organizadores

Parceiros

Parceiros média

Mecenas