13 maja 2024 | 13.15 | Strefa WSPÓŁPRACY
Wydział Neofilologii, Uniwersytet Warszawski, ul Dobra 55
W dniu 13 maja prof. dr Luciana Namorato z Uniwersytetu Indiana w Bloomington, będzie w Polsce, aby wygłosić wykład w języku portugalskim dla wszystkich zainteresowanych literaturą brazylijską, autobiografią i fikcją. Wstęp jest bezpłatny.
Na Uniwersytecie Warszawskim Profesorka wygłosi wykład zatytułowany „ Od autobiografii po fikcję: literatura transgender w Brazylii”. Streszczenie jej wystąpienia można przeczytać poniżej na tej stronie.
Wizyta Profesor Namorato jest zorganizowana przez Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich oraz przez grupę badawczą IANDÉ i moderowana przez dr Magdalenę Walczuk i mgr Samuela Figueirę-Cardoso.
Naszą rozmowę rozpoczniemy od krótkiego przedstawienia literatury napisanej przez transpłciowych mężczyzn i kobiety w Brazylii w ciągu ostatnich 50 lat. Przeanalizujemy ich utrzymującą się skłonność ku autobiografii (i gatunków pokrewnych, takich jak fikcyjna autobiografia i autofikcja). Poruszymy takie tematy jak transfeminizm, ,,putafeminizm”, pisanie autobiograficzne jako narzędzie interwencji społecznej, a także pajubá, język przyjęty przez społeczność LGBTQIA+ w Brazylii i znak rozpoznawczy twórczości Moiry. Naszą rozmowę zakończymy krótkimi komentarzami do fragmentów zbioru wierszy tej samej autorki, ,,Neca + 20 poemetos travessos (2021)”.
Luciana Namorato
Profesor
Luciana Namorato jest profesorem literatury portugalskiej na Uniwersytecie Indiana w Bloomington w Stanach Zjednoczonych. Ukończyła literaturę na Uniwersytecie w Rio de Janeiro oraz dziennikarstwo na PUC w Rio. Uzyskała tytuł magistra i doktora na Uniwersytecie North Carolina Chapel Hill i prowadziła badania podoktoranckie na Uniwersytecie w Coimbrze. Obecnie kieruje programem wymiany Indiana University, Wisconsin, Purdue i Tulane na Uniwersytecie Complutense de Madrid. Jej zainteresowania badawcze obejmują współczesną prozę brazylijską, kwestię (auto)biografii w literaturze oraz dialog między literaturą brazylijską i portugalską w XIX wieku.