18 maja | 19:00
Filharmonia Śląska, ul. Sokolska 2, Katowice

Już po raz piąty polskie stowarzyszenie „My Lisbon Story” organizuje w Filharmonii Śląskiej koncert zatytułowany „Fado w Katowicach”. W tym roku wystąpią Sofia Ramos, Célia Leiria i Tiago Correia, którym towarzyszyć będą muzycy Pedro Amendoeira (gitara portugalska), Pedro Saltão (viola fado) i Paulo Paz (kontrabas).

Bilety są dostępne w kasie i na stronie Filharmonii Śląskiej oraz na stronie kupbilecik.pl.

Zagrają dla nas:

Sofia Ramos wychowała się w muzycznej rodzinie – jej dziadek był członkiem muzycznej grupy alenteżańskiej, a brat gra na gitarze i śpiewa. Sama Sofia w młodości nauczyła się grać na fortepianie, a gdy w wieku 6 lat otrzymała w prezencie płytę Amálii Rodrigues, pokochała Fado, któremu poświęciła się artystycznie. Ukończyła studia aktorskie na uniwersytecie w Évorze i po roli Hermíni Silvy w jednym ze spektakli zaczęła regularnie występować w prestiżowych domach Fado. W 2016 roku ukazała się płyta Sofii, a obecnie można jej posłuchać m.in. w lizbońskim Clube de Fado. Sofia zaśpiewa w Polsce po raz pierwszy.

Célia Leiria pochodzi z Alcanhões niedaleko Santarém z umuzykalnionej rodziny pielęgnującej tradycje Fado z regionu Ribatejo. W 2001 roku Carlos Zel zaprosił ją do udziału w prestiżowym koncercie „Quartas de fado” w Estoril i to otworzyło jej drogę do najlepszych lizbońskich domów Fado, w których śpiewa do dziś. Jej mocny i rozpoznawalny głos możecie też usłyszeć na płycie Caminhos de fado, a w Lizbonie często można ją spotkać w domu Amálii Rodrigues, gdzie śpiewa podczas organizowanych tam spotkań z Fado. Célia zaśpiewa w Polsce po raz pierwszy.

Tiago Correia zamiłowanie do muzyki zawdzięcza dziadkom, u których w domu zawsze była ona obecna. Gdy w wieku 5 lat po raz pierwszy zaśpiewał z nimi Grândola, vila morena, nie rozumiejąc jeszcze przekazu, poczuł miłość do muzyki. Później uczył się gry na fortepianie, a w wieku 12 lat odkrył Fado, dzięki dziadkowi, który przedstawił go mistrzowi Fado starej szkoły Fernando Farinha. Po wygraniu kliku konkursów, w wieku 16 lat zaczął śpiewać w lizbońskich domach Fado. W 2021 r. ukazała się jego debiutancka płyta E decididamente. Tiago zaśpiewa w Polsce po raz pierwszy.

Artystom towarzyszyć będą muzycy: Pedro Amendoeira (gitara portugalska), Pedro Saltão (viola fado) i Paulo Paz (kontrabas; po raz drugi na „Fado w Katowicach”).

 

Wydarzenie objęte Patronatem Honorowym Ambasada Portugalii w Warszawie oraz Instytutu Camõesa w Warszawie.