19. Festiwal Skrzyżowanie Kultur
Warszawa | 15-17 września

  • Rozmowa z tłumaczami literatury portugalskiej „Wytłumaczyć Portugalię. Rozmowa o współczesnym przekładzie” | Teatr Dramatyczny | 17 września | 16:00
  • Koncert Sara Correia i Emilio Moret | Teatr Dramatyczny | 17 września | 18:00
  • Wystawa o Ferdynandzie Mendesie Pinto – „Olśnienia”

Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 roku, organizowany jest przez Stołeczną Estradę. To największa w Polsce prezentacja muzyki świata i wielokulturowości. Na scenie prezentują się gwiazdy world music – łącznie, od początku trwania festiwalu, wystąpiło ponad 250 artystów z 61 krajów i 6 kontynentów. W tym roku Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbędzie się w dniach 15-17 września. Do Warszawy przyjadą artyści z 9 państw, którzy zaprezentują się na 3 koncertach.

Tegoroczna edycja festiwalu na pewno zadowoli miłośników Portugalii.

w

Rozmowa

17 września o g. 16.00 odbędzie się rozmowa dwóch doświadczonych tłumaczy języka portugalskiego. Mgr Tamara Sobolska to tłumaczka oraz lektor języka portugalskiego z wieloletnim doświadczeniem. Jest znawcą i wykładowcą portugalskiej kultury i historii na Uniwersytecie Warszawskim. Dr Jakub Jankowski to tłumacz oraz wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, który w sposób szczególny pasjonuje się teorią przekładu, translatoryką oraz komiksologią. Spotkanie poświęcone będzie głównie tłumaczeniu komiksów, między innymi „Ptaśka” Joany Estreli czy „Cudotwórcy” André Oliveiry w tłumaczeniu dra Jankowskiego, oraz współczesnych powieści portugalskich. Tłumacze opowiedzą o współpracy, której efektem są wspólnie przetłumaczone komiksy, między innymi „Historia Lizbony” autorstwa A.H. de Oliveiry Marquesa.

Koncert

Tego samego dnia, dwie godziny później, obowiązkowy punkt programu dla miłośników fado – koncert, na którym wystąpi Sara Correia, gwiazda melancholijnego fado oraz Emilio Moret, który od kilkudziesięciu lat tworzy w gatunku son cubano. Mając zaledwie 13 lat Sara wygrała jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fado, „Grande Noite do Fado”, organizowany od 1953 roku. Jednak to sukcesy z ostatnich lat przypieczętowały jej status jako „wielkiego głosu nowej generacji”. Jej krążek z 2020 r. „Do Coração”, zdobył nagrodę PLAY Portugal Music Award w kategorii „Najlepszy album fado”, a w 2021 roku był nominowany do Latin Grammy. Jej największą inspiracją była jednak ikona fado, Amália Rodrigues – śpiewaczka, która zawsze podkreślała, że istoty fado nie da się wytłumaczyć słowami – a zatem musicie to usłyszeć na żywo!

Wystawa

Oprócz tego, wystawa „Olśnienia” przybliży nam sylwetkę Ferdynanda Mendesa Pinto. Wystawa, zaprojektowana przez prof. dr hab. Anę Paulę Laborinho, przedstawiająca niepowtarzalne ilustracje autorstwa João Fazendy, opowiada o przygodach portugalskiego podróżnika Ferdynanda Mendesa Pinto, „13 razy pojmanego i 17 razy sprzedanego”, kupca, pirata, żołnierza, ambasadora i misjonarza, którego zachwyciło bogactwo kultur azjatyckich. Ta zadziwiająca różnorodność skłoniła go do napisania książki, zatytułowanej „Peregrynacja”, która miała ukazać Europejczykom wartość kultur cywilizacji Orientu.

Zajrzyj na stronę wydarzeń tegorocznej edycji aby uzyskać więcej informacji.