20 maja | godz. 19.00
Filharmonia Śląska, ul. Sokolska 2, Katowice

Już po raz czwarty zapraszamy na koncert „Fado w Katowicach”. W pięknych wnętrzach Filharmonii Śląskiej przeniesiemy się do muzycznej Lizbony. Artyści zabiorą nas w świat dźwięków Fado, którymi na co dzień oczarowują bywalców domów Fado portugalskiej stolicy.

Kup bilet na wydarzenie.

Zagrają dla nas:

Joana Amendoeira śpiewa od dziecka, w wieku 11 lat wygrała Grande Noite de Fado, a dziś jest jedną z najważniejszych postaci i niekwestionowaną gwiazdą tego gatunku. Nagrała dziewięć płyt, z których wszystkie były entuzjastycznie przyjęte przez krytyków i publiczność. Powstały one we współpracy z najwybitniejszymi muzykami i autorami tekstów, a Artystka promowała je koncertami na całym świecie. Była rezydentką Clube de Fado, a obecnie często można jej posłuchać w domu Fado Fama d’Alfama w Lizbonie, którego jest właścicielką. Występowała już w Polsce, ale do Katowic przyjedzie po raz pierwszy.

Carlos Leitão jest wybitnym pieśniarzem Fado, ale także kompozytorem, autorem tekstów i gitarzystą. W wieku 10 lat wygrał konkurs Grande Noite de Fado i od tego czasu jest obecny na portugalskiej scenie muzycznej. Nagrał cztery płyty z muzyką Fado i występował z największymi gwiazdami tego gatunku, m.in. z Cristiną Branco, Giselą João, Cucą Rosetą, Marco Rodriguesem czy Jorge Fernando. Napisał utwory na płyty Silvany Peres i Vânii Duarte, gwiazd poprzednich edycji „Fado w Katowicach”. Jest też stałym rezydentem Clube de Fado, najbardziej prestiżowego domu Fado w Lizbonie. W Polsce wystąpi po raz pierwszy.

Sara Paixão zafascynowała się Fado dzięki muzyce Amálii Rodrigues. W młodości brała udział w różnych konkursach Fado, które wygrywała, aż w końcu dostała angaż w prestiżowym domu Fado Senhor Vinho, w którym występowała przez kilka lat. Obecnie pracuje nad debiutancką płytą, która ukaże się w tym roku, śpiewa w domach Fado, m.in. w Clube de Fado czy Fado ao Carmo, a także koncertuje w Portugalii i Europie. W Polsce zaśpiewa po raz pierwszy.

Artystom towarzyszyć będą muzycy: Henrique Leitão (gitara portugalska), João Filipe (gitara akustyczna; po raz drugi na „Fado w Katowicach”) i Carlos Menezes (kontrabas).

Fado to tradycyjna muzyka portugalska, która w 2011 roku została wpisana na listę UNESCO jako niematerialne dziedzictwo ludzkości. Wywodzi się z XIX-wiecznych biednych dzielnic portugalskich miast, przede wszystkim z lizbońskiej Alfamy i Mourarii. Tradycyjne Fado jest wykonywane przez jednego śpiewaka, któremu towarzyszą gitara portugalska i gitara klasyczna. Wyróżnia się dwa podstawowe style Fado – z Lizbony i z Coimbry. To drugie jest śpiewane wyłącznie przez mężczyzn. Współczesne Fado jest wykonywane w domach Fado, przede wszystkim w Lizbonie, ale także na większych scenach. Na scenie Filharmonii Śląskiej troje niesamowitych Artystów zaśpiewa utwory ze swoich płyt, ale także najbardziej znane i lubiane utwory Fado wybrzmiewające co wieczór w Lizbonie, a towarzyszyć im będzie akompaniament pięknie brzmiącej gitary portugalskiej, gitary klasycznej i akordeonu.

Wydarzenie objęte Patronatem Honorowym Ambasada Portugalii w Warszawie oraz Instytutu Camõesa w Warszawie