14 października | 20:00
STUDIO teatrgaleria

Chcę mówić o tym, co ukrywamy. Prawie całe życie nie istniałam z powodu przekonania o tym, że powinnam istnieć w ciele, które nie było moim własnym. Nie będę już przepraszać za normę społeczną, która niszczy wszystko, co od niej odbiega. Nie jestem niepełnowartościowa. Chcę skończyć z naruszaniem mojej intymności. Nikt nie będzie mi mówił, w jaki sposób mam być. Przestałam szukać swojego ciała w ciele Innego, a znalazłam siebie jako Innego. W tajnej umowie, która czyni moje ciało opowiadaczem historii, odnalazłam sens jego intymnej i realnej kondycji.

Diana Niepce

Anda, Diana (Chodź, Diano) to manifest wolności, w którym niepełnosprawność staje się normą. Tancerka i akrobatka – po upadku, który spowodował uraz rdzenia kręgowego – przedstawia w nim proces samoodbudowy w szczerym dialogu między ciałem i umysłem, logiką i chaosem, prowadzącym do powstania „tańczącego ciała”. Kwestionuje to, co jest normą, przeciwstawiając się uprzedzeniom i społecznym wyobrażeniom związanym z estetyką ciał. Tutaj niepełnosprawność nie jest ofiarą systemu. Wręcz przeciwnie: nienormatywne ciało jest rewolucyjne.

Projekt Anda, Diana zaowocował również autobiografią – wewnętrzna narracja wyrosła z prawdziwych, bolesnych wydarzeń, przefiltrowanych przez autorską, artystyczną perspektywę.

UWAGA: spektakl wykonywany w częściowej nagości

Po spektaklu spotkanie z artystami, które poprowadzi Wojtek Ziemilski.

Przeczytaj więcej o wydarzeniu.