6 lipca 2022 r. w Czeskim Centrum w Warszawie miało miejsce zebranie EUNIC Warszawa, czyli Stowarzyszenia Europejskich Narodowych Instytutów Kultury, podczas którego José Carlos Dias, reprezentant Instytutu Camõesa, został jednogłośnie wybrany na kolejnego Prezydenta EUNIC Warszawa.

José Luis Perales García, Kierownik Dzialu Kultury w Instytucie Cervantesa w Warszawie, symbolicznie przekazał roll-up EUNIC swojemu następcy, co uwiecznione zostało na powyższej fotografii:

 

Następnie José Carlos Dias skomentował strategię EUNIC na lata 2019-2022 i zachęcił do refleksji nad celami w niej zawartymi, biorąc poprawkę na obecną sytuację wojny na Ukrainie. Wizję planu EUNIC na lata 2023-2025 przedstawił opierając się na „Wykładach amerykańskich” Italo Calvino, a brzmią one: lekkość, szybkość, widoczność, wielość, dokładność i konsekwencja.

Instytut Camõesa jest jednym z członków założycieli sieci EUNIC w Warszawie, która została utworzona w 2007 roku podczas portugalskiej Prezydencji w Radzie UE, a także był drugim prezydentem EUNIC Warszawa w latach 2008-2010.

Kolejne spotkanie EUNIC Warszawa odbędzie się 28 września 2022.

josé carlos dias eunic