FestivALT | 24.06 – 03.07

Pochodzący z Makau antropolog wizualny, autor i artysta Cheong Kin Man współpracuje z urodzoną w Katowicach polską artystką Martą Stanisławą Salą przy projektach artystycznych i antropologicznych w różnych krajach Europy. Ich ostatnia współpraca w Polsce to wystawa „Wierzba Estery„, która została pokazana publiczności w ramach miejskiego festiwalu żydowskiego „FestivALT” i miała miejsce w galerii „CentrALT”. Taka sama wystawa w mieście Chrzanów planowana jest na przyszły rok.

Jak podaje makański dziennik „Ponto Final„, „wystawa przywołuje historię wierzby zasadzonej na miejscu dawnej synagogi zburzonej w czasie dyktatury w Polsce. Poprzednia wierzba została wycięta w 2018 roku, a w celu przedstawienia projektu nasadzenia nowego drzewa w tym miejscu.” Na zaproszenie sióstr Kataryny i Marty Stanisławy Sala oraz amerykańskiego artysty polskiego i żydowskiego pochodzenia Roberta Yerachmiela Snidermana, Cheong wziął odpowiedzialność za wizualną reprezentację archiwum i stworzył serię 90 obrazów.

Artysta z Makau już po raz czwarty wystąpił na polskim festiwalu. W 2017 roku eksperymentalny film krótkometrażowy Cheonga „Bezużyteczna fikcja” został zaprezentowany w programie Koła Naukowego Studentów Fotografii UAP, wydarzenia organizowanego przez zaprzyjaźnioną makańską artystkę Kate Ngan. W 2018 i 2020 roku ta sama praca i inne wideo były prezentowane na Poznań Art Week kuratorowanym przez Tajwańczyka Yipei Lee. Intensyfikując współpracę z Martą Salą, antropolog ma dalsze plany wystawiania w Polsce.

Fot.: Foto Johannes Richter/Begehungen Festival

Cheong Kin Man

Cheong Kin Man urodził się w 1987 roku w Makau, będącym jeszcze pod administracją portugalską. Otrzymał stypendium od Fundação Oriente na studia języka i kultury portugalskiej na Uniwersytecie w Coimbrze w roku akademickim 2007/8. Ukończył studia portugalskie w 2010 roku na Uniwersytecie w Makau, gdzie pracował jako koordynator projektów specjalnych w International Institute of Macau oraz tłumacz ustny w Public Administration and Civil Service Bureau do 2013 roku, kiedy to przeniósł się do Europy Środkowej (Niemcy i Belgia).

Obecnie jest doktorantem antropologii wizualnej i medialnej na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie oraz dziennikarzem Jornal Tribuna de Macau. Był stypendystą Méritos para Estudos Pós-Graduados Specjalnego Regionu Administracyjnego Makau w latach 2012-2014 oraz w latach 2016-2019. Od lata 2021 roku współpracuje z polską artystką Martą Stanisławą Salą.