Wyjątkowa i zaskakująca relacja o dziejach miasta i narodu oczami zakochanego w Portugalii angielskiego dziennikarza.

Fascynacja urokiem stolicy Portugalii jest zauważalna na całym świecie. Nie wszyscy jednak znają jej żywą, a czasem antagonistyczną historię. Ta opowiedziana od środka, łącząca przeszłość z teraźniejszością praca, w atrakcyjny i pouczający sposób ożywia miasto i Portugalię na przestrzeni dwóch tysięcy lat historii. Dzięki porywającym szczegółom i wyjątkowym fragmentom ta książka wyjaśnia, dlaczego Lizbona jest niekwestionowaną królową mórz. Od oblężenia w 1147 roku do trzęsienia ziemi w 1755 roku, od królobójstwa w 1910 roku do dnia dzisiejszego, Królowa zaprasza na niezapomnianą podróż.

Dla wielu podróżników Lizbona to miłość od pierwszego wejrzenia. Dzięki książce Królowa morza zrozumiesz, co kryje za sobą magia tego królewskiego miasta.

Książka została przetłumaczona przez Barbarę Gutowską-Nowak i wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Lizbona. Królowa Mórz to pejzaż złożony z wielu nieoczywistych odcieni, jak portugalskie azulejos. Są tu więc mała i duża historia, królowie i poeci, robotnicy kładący lizbońskie chodniki i pani Fernanda z Alfamy. Ta intrygująca, dociekliwa historycznie mieszanka została smakowicie przyprawiona szczyptą humoru, poezji i ponadczasowego zachwytu, który – gwarantuję – udzieli się każdemu, kto po książkę sięgnie.

Iwona Słabuszewska-Krauze

Autorka powieści "Lalka z Lizbony", "Portugalka" i "Ostatnie fado"