10 czerwca | 8:30 – 19:30 

Biblioteka Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich
Uniwersytetu Warszawskiego

 

Przede wszystkim bardzo dziękujemy za wcześniejszą rejestrację w maratonie czytania „Luzjad” Luísa de Camõesa! Będzie nam niezmiernie miło gościć Was na maratonie wspólnego czytania tego dzieła z okazji 450. rocznicy jego pierwszego wydania.

Jeśli nie zarejestrowaliście się wcześniej, a chcielibyście uczestniczyć w lekturze tego opus magnum języka portugalskiego – nie szkodzi, czytajcie dalej.

Maraton odbędzie się 10 czerwca i, według naszych obliczeń, będziemy potrzebowali 11 godzin nieprzerwanej lektury, aby przebrnąć przez 1102 strofy tego epickiego poematu. Z Twoją pomocą to żaden problem! Zaczniemy o 8:30 i przewidujemy zakończyć maraton o 19:30!

Przewidujemy transmisję na żywo tego wydarzenia. Pracujemy nad kwestiami technicznymi i wkrótce potwierdzimy tę możliwość!

W naszej lekturze wykorzystamy 4. edycję Luzjad, zorganizowaną przez Álvaro da Costa Pimpão, a wydaną przez Instytut Camõesa. Jest to staranne wydanie, z licznymi przypisami, dostępne bezpłatnie w formacie PDF.

Możesz je pobrać z tej strony.

Jak mogę wybrać fragment, który chcę przeczytać?

To bardzo proste. Przygotowaliśmy specjalny arkusz, który zawiera podział całego poematu w 20-25 wersowe segmenty, które odpowiadają ok. 10-12 minutom czytania na głos.

Aby wybrać fragment, który chcesz przeczytać, wystarczy że otworzysz arkusz z zapisami (link niżej) i zobaczysz dokument jak ten na obrazku.

Zatem aby wybrać fragment, który chcesz przeczytać, wystarczy że:

1. wpiszesz swoje imię i nazwisko w pustej, zielonej komórce „Nome do leitor”, (punkt 1 na obrazku).

W ten sposób, wybierz pieśń i strofy, które chcesz przeczytać (punkt 2 na obrazku) i tym samym dowiesz się, o której godzinie zaczynasz czytać, a o której kończysz (punkt 3 na obrazku)

Teraz pozostaje tylko pobrać utwór z linku powyżej i przygotować się z wybranych wersów! 

Uwaga! Nie usuwaj zawartości wcześniej wypełnionych komórek! 

W porządku? Zatem do dzieła!

W dniu Maratonu

Pytania i odpowiedzi

P: Czy muszę być na sali cały dzień?
O: Nie, ale oczywiście zachęcamy do obecności podczas lektury innych uczestników. Możesz wejść i wyjść z Biblioteki w każdej chwili. 

P: O której godzinie przyjść aby przeczytać mój fragment?
O: Dokument z zapisami wskazuje przewidywaną godzinę Twojego wystąpienia. Najlepiej jeśli pojawisz się przynajmniej 10-15 minut przed wybranym przez Ciebie fragmentem, gdyż daty podane w dokumencie to tylko wskazówka.

P: Mogę przeczytać więcej niż jeden fragment?
O: Tak, możesz. Dopóki są wolne komórki, możesz je dowolnie zajmować. Mogą to być fragmenty następujące po sobie, ale nie muszą.

P: Należy wydrukować swój fragment i przynieść go na maraton?
O: Jeśli chcesz, możesz to zrobić, ale nie jest to obowiązkowe. Jeśli chcesz mieć własny tekst opatrzony notatkami, śmiało! Natomiast będziemy dysponować dziełem w formie papierowej, jeśli wolisz czytać z książki. Możesz również czytać z telefonu lub tabletu. 

P: Mam inne pytanie, gdzie mogę je zadać? 
O: Napisz do nas na warszawa@camoes.pl