Warszawa | 2 i 3 marca | 19:00 | Centrum Kreatywności Targowa (ul. Targowa 56)

Poznań | 8 i 9 marca | 17:00 / 19:00 | Centrum Kultury Zamek 

Obecnie na rezydencji w Teatr 21 jest Diana Bastos Niepce – portugalska tancerka, choreografka i pisarka. Diana weźmie udział w performansie Teatru 21 „PokaZ„, który odbędzie się dwa razy: drugiego i trzeciego marca, oraz poprowadzi cykl warsztatów dla aktorów Teatru 21. Bilety można zakupić na stronie Teatru.

Performans „PokaZ” to spotkanie z osobami, które z różnych względów przyciągają intensywne spojrzenia i nie wpisują się we współczesną cielesną oraz społeczną normę. Siódemka artystów i artystek z obszaru teatru, tańca i performansu zaprosi widzów do stworzenia unikatowej sytuacji performatywnej. Napięcia będą wyznaczane przez relacje oparte na patrzeniu, na różnych sposobach interakcji oraz strategiach zachowań związanych z tym, jak widzimy siebie i innych. Przywołując dzieła sztuki tematyzujące spojrzenie, odwołując się do ujęcia naukowego, medycznego i konsumenckiego, artyści zadadzą pytanie o to, co wyznacza granice ludzkiej różnorodności. Realizacji jakich obrazów oczekujemy od przedstawicieli określonych grup społecznych? Jakie widoki uznajemy za niedopuszczalne, a jakie jedynie za nietypowe? Jak wizualne oczekiwania realizują się w języku, którym się ze sobą porozumiewamy?
 
Performans dla widzów od 16 roku życia. Zajrzyj na stronę wydarzenia na Facebook’u.
 

W Poznaniu, 8 marca o godz. 17 w CK ZAMEK, Diana poprowadzi półtoragodzinne warsztaty „Wiedzące ciało”. Jak opisuje go sama artystka, „warsztat jest próbą przepisania, czy też ponownego opisania podczas metamorfozy stanów wewnętrznych i zewnętrznych, które na nowo formułują jego tożsamość i określają je jako historię i manifest”.

Dzień później w tym samym miejscu, o godz. 19 zobaczyć będzie można performans „PokaZ”.

 
 

 

Diana Niepce

Diana Niepce

Tancerka, choreografka i pisarka. Ukończyła Escola Superior de Dança, odbyła program Erasmus w Teatterikorkeakoulun (w Helsinkach), uzyskała tytuł magistra sztuki i komunikacji na Universidade Nova de Lisboa, ukończyła szkolenie CPGAE w Forum Dança, jest również wykwalifikowaną instruktorką hatha-jogi.

Strona artystki

Nie chciałam już dłużej mieć ciała podporządkowanego faszystowskiej normie, tak jak wszyscy inni. Zakochałam się w swoim ciele, kiedy moje ciało przestało mnie rozumieć.