Książka Wolni i zniewoleni. Głosy grup podporządkowanych w historii imperium portugalskiego to historia ludzi z peryferii kolonialnego imperium portugalskiego.

To opowieść o tych, którzy kiedyś zamieszkiwali obszar dzisiejszej Brazylii, Angoli, Gwinei-Bissau oraz atlantyckich archipelagów Wysp Zielonego Przylądka i Wysp Świętego Tomasza. Wśród nich znajdziemynie tylko ludy autochtoniczne, ale także żydów uciekających przed prześladowaniem religijnym, żydowskich konwertytów czy Muzułmanów oraz Cyganów skazanych wyrokiem sądów inkwizycyjnych i cywilnych, a także czarownice i przestępców. Raz wolni, raz zniewoleni. Ich stopień podporządkowania różnił się w zależności od takich czynników, jak płeć, stopień asymilacji, relacje z panem oraz miejsce w strukturze sieci. Celem tej książki było wydobycie tych głosów i przyjrzenie się, kto aktywnie i świadomie uczestniczył w budowaniu kolonialnego imperium portugalskiego, a kto na zawsze zniknął z kart historii. Czy odtworzenie zdarzeń z punktu widzenia tych najbardziej marginalizowanych pomoże ją zrekonstruować?

Na okładce widnieje wizerunek indiańskiej kobiety, jednej z około 160 Indian z plemienia Mẽbêngôkre-Kayapó z wioski Tekrejarôti-re położonej około 30 kilometrów od miasta Redenção w północnym stanie Brazylii, Pará. Szkic należy do Marioli Landowskiej, polskiej malarki i aktywistki społecznej związanej z wioską Tekrejarôti-re od 2016 roku.

Książka będzie dostępna w sprzedaży od drugiej połowy lutego nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

dr Agata Błoch

dr Agata Błoch

Historyczka i wykładowczyni w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Doktor Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk (2021), ukończyła studia magisterskie z zakresu historii Imperium Portugalskiego na Universidade Nova de Lisboa (2018) oraz studia magisterskie w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego (2014).

Jej zainteresowania badawcze obejmują portugalskie imperium atlantyckie, kolonialną Brazylię, historię społeczną, postkolonializm, analizę stosunków historycznych, czy kwestie płci.

www.agatabloch.com