Gilberto Gil dołącza do grona „nieśmiertelnych” w Academia Brasileira de Letras. 

Stowarzyszenie powstało w 1896 roku, a jego pierwszym przewodniczącym został Machado de Assis, jeden z najwybitniejszych brazylijskich pisarzy. Od początku swojego istnienia w 1896 roku Akademia zrzesza 40 członków, znanych jako „nieśmiertelni”, którzy wybierani są spośród zasłużonych dla sztuki i kultury Brazylijczyków. 

„Krzesła” zwalniają się wraz ze śmiercią jednego z członków. Na krześle numer 20, którego patronem jest pisarz Joaquim Manuel de Macedo, Gilberto Gil zastąpi zmarłego w ubiegłym roku dziennikarza i polityka Murilo Melo Filho.

Gilberto Gil

Gilberto Gil

Nowy nieśmiertelny ABL

Gil jest uważany za jednego z największych brazylijskich artystów i symbol Tropicálii, ruchu kulturowego, który przyniósł estetyczną innowację w latach 60. Autor bogatej dyskografii liczącej ponad 50 albumów, zdobywca dwóch nagród Grammy i dwóch Latin Grammy, piosenkarz, autor tekstów i producent muzyczny został „Artystą UNESCO na rzecz Pokoju” w 1999 roku.

Wydał również książkę „Todas as letras” w 1996 roku, spełniając warunek posiadania co najmniej jednego opublikowanego tytułu, aby kwalifikować się do ABL. W 1988 r. piosenkarz był radnym miejskim w Salvadorze. W latach 2002-2003 pełnił funkcję ministra kultury w pierwszym rządzie Luli.