Odliczanie

Dzień(dni)

:

godzin(a)(y)

:

Minut(a)(y)

:

Sekund(a)(y)

16 listopada 2022 roku przypada setna rocznica urodzin José Saramago. To wspaniała okazja by oddać hołd tej wielkiej postaci portugalskiej i światowej literatury i utrwalić jego obecność  w Portugalii i za granicą. 

To święto wiąże się z ponownym podjęciem działalności literackiej i obywatelskiej, która od dziesięcioleci wywiera wpływ na portugalskie i międzynarodowe społeczeństwo. Obejmuje afirmację dzieła o niekwestionowanej żywotności, jak również podkreślenie społecznej, politycznej i etycznej myśli José Saramago, zwłaszcza w kontekście tego, jak ta myśl rezonuje w dniu dzisiejszym. 

Przyznanie literackiej Nagrody Nobla potwierdziło wagę twórczości Saramago, który jest dziś określany jako „pisarz świata”, wyraziście obecny w manifestacjach artystycznych, edukacyjnych, politycznych i społecznych o szerokim zasięgu i różnorodnych skutkach. Wśród tych efektów można wymienić te, które wynikają z obecności twórczości Saramago w naszym systemie edukacji oraz w rozpowszechnianiu języka i kultury portugalskiej na świecie.

16 listopada Camões, IP włączy się w obchody stulecia urodzin José Saramago sesją wspólnej lektury.

O godz. 11.00, zachęcamy do wspólnego odczytania opowiadania „A Maior Flor do Mundo”, symultanicznie z innymi placówkami i szkołami w Portugalii, w Polsce i na całym świecie.

 

Jose Saramago

Każdy z nas nosi w sobie coś, czego nie można nazwać, ale co stanowi prawdę o nas samych.

José Saramago, Miasto ślepców