CRISTINA FERREIRA-SZWARC
 
Świetlica

Świetlica

Portugalska artystka Cristina Ferreira-Szwarc, od kilku lat mieszkająca w Polsce, zaprezentuje indywidualną wystawę „Świetlica” w galerii KVOST- Kunstverein Ost w Berlinie, której kuratorką jest Wera Bet.

Świetlica to miejsce szczególne, to dziwna hybryda, gdyż może być migotliwym wspomnieniem z dzieciństwa, poczekalnią, albo ucieczką od nudy. Według słowników jest to rodzaj wspólnej poczekalni, w której członkowie społeczności zbierają się na aktywności grupowe. Dla Cristiny Ferreira-Szwarc świetlica jest przestrzenią, poprzez którą można rozmawiać o emigracji, dziedzictwie i przynależności.

Wystawa artystki w galerii KVOST jest zwieńczeniem procesu badawczego opartego na wywiadach przeprowadzonych z członkami polskiej społeczności mieszkającej w Berlinie. Głosy z tych wywiadów spotykają się i zderzają, tańcząc do ponadczasowej melodii, a jednocześnie są uwięzione pomiędzy historią indywidualną a narracją historyczną, pamięcią a fikcją.

Świetlica materializuje się w przestrzeni galerii, odbijając echem te głosy od jej ścian i stawiając następujące pytania:

Czym jest wspólnota i jakie są jej miejsca spotkań?
Co było wczoraj, jest dziś i będzie jutro?
Dokąd iść dalej i z kim?

Cristina Ferreira-Szwarc

Cristina Ferreira-Szwarc

Artystka

Cristina Ferreira-Szwarc tworzy swoją sztukę w Polsce, na codzień w Poznaniu.

Laureatka grantu KVOST 2020. Jury doceniło europejską, integracyjną orientację i wspólnotową perspektywę jej projektu Świetlica. Ferreira-Szwarc, która od 2013 roku mieszka w Polsce, kieruje swoje spojrzenie na codzienne życie polskich imigrantów mieszkających w Berlinie.

Program „artist-in-residence” w Berlinie w 2020 roku został odwołany. W zamian projekt otrzymał wsparcie finansowe i organizacyjne od KVOST na okres jednego roku. Wyniki grantu zostaną zaprezentowane podczas Berlin Art Week 2021.