DZiK, Rua Belwederska 44A

15 października 2021 | godz. 18h30

wstęp wolny

17. edycja SPOKEN WORD FESTIVAL WARSAW powraca na sceny DZiK-u w otoczeniu (pewnej) publiczności i odbędzie się pod inspiracją hasła „na szali”, zaczerpniętego z jednego ze spektakli, które zostaną zaprezentowane na warszawskiej scenie 15 października. Diogo Divagações jest poetą, który będzie reprezentował Portugalię w międzynarodowym „showcase”, razem z autorami z Austrii, Czech, Estonii, Holandii, Węgier, Litwy, Polski i Rumunii.

Edycja ta odnosi się do sytuacji, w których musimy ważyć pewne racje, dokonywać wyborów, podejmować ryzyko i brać odpowiedzialność. Występujący artyści stawiają na szali swoją reputację. Narażają się na jej utratę, podejmując tabuizowane tematy, prowokując publiczność, wytrącając samych siebie i nas z wygodnych pozycji. Migranci ekonomiczni i klimatyczni stawiają na szali swoje wykształcenie i potencjał. Uchodźcy z krajów objętych wojną lub kryzysem – stawiają na szali swoje życie. Coraz więcej ludzi zmuszonych jest ryzykować i stawiać na szali przyszłość, coraz wyższymi stawkami operujemy. Być może poezja spoken word, oferująca od zawsze żywą, bezpośrednią wymianę myśli i obserwacji, stanie się platformą solidarności z tymi, którzy się narażają?

Podczas 17. SPOKEN WORD FESTIVAL publiczność będzie mogła przekonać się o różnorodności podejść do poezji spoken word. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni artyści z Austrii, Czech, Estonii, Holandii, Litwy, Polski, Portugalii, Rumunii i Węgier. Zaproszone poetki i poeci, mistrzowie slamu i poezji spoken word w swoich krajach, przygotowali performans dla polskiej publiczności. Performans odbywa się na żywo po części slamowej wydarzenia. W trakcie występu będą dostępne tłumaczenia utworów na język polski i angielski.

Poezja spoken word w eksperymentalny sposób czerpie z literatury, muzyki, teatru i performansu. Jest hybrydą, dzięki której możemy doświadczyć innej rzeczywistości lub kilku rzeczywistości naraz. Przełamując ograniczenia gatunkowe i bawiąc się konwencjami literackimi, muzycznymi czy teatralnymi, pozwala przemycić treści całkiem serio: bolesne, wyparte, zmarginalizowane. W tym tkwi jej największa siła.

Spoken Word Festival to jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal poezji spoken word i jeden z niewielu warszawskich festiwali poetyckich odbywających się nieprzerwanie od 17 lat.

PROGRAM:

➔ 18h30 Slam | nagroda: 600zl
Zapisy na slam: spokenfest@gmail.com

➔ Międzynarodowe poetyckie show:

Hierkönntemein Namestehen (AT)
Nela Bártová (CZ)
Sveta Grigorjeva (EE)
Beáta Bánóczi (HU)
Aušra Kaziliūnaitė (LT)
Martje Wijers (NL)
Mikołaj Wysocki (PL)
Diogo Divagações (PT)
Lena Chilari (RO)

 

Kuratorka: Natalia Malek
Prowadzenie slamu: Monika Marianna Błaszczak
VJ: Ola Wasilewska
Plakat: alelampart

 

ORGANIZATORZY:
EUNIC WARSZAWA (STOWARZYSZENIE NARODOWYCH INSTYTUTÓW KULTURY KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ W WARSZAWIE) –
Austriackie Forum Kultury | Czeskie Centrum Warszawa | Ambasada Republiki Estońskiej | Litewski Instytut Kultury | Ambasada Królestwa Niderlandów | Instytut Camõesa | Rumuński Intytut Kultury | Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury

Diogo Divagações

Diogo Divagações

Poeta

Diogo Divagações (wł. Diogo Dias) przyjmuje pseudonim artystyczny w 2014 roku. Wówczas swoją premierę ma spektakl Da Alvorada até ao Amanhecer – multidyscyplinarny performans, podczas którego prezentuje książkę O Regresso do Regresso à Madrugada de Luz. 2016 rok przynosi EP Ortónimo, płytę-portfolio opartą na hip-hopie i spoken word. W 2019 roku prezentuje na jednym koncercie projekty Filigrana i O Bem. O Mal. A Razão. Jako aktor w 2009 roku uczestniczył w projekcie Work in progress katalońskiej grupy teatralnej La Fura dels Baus i od tego czasu występuje także w rekonstrukcjach historycznych i średniowiecznych pokazach w całym kraju. Ma na swoim koncie również występy w portugalskich telenowelach: O Beijo do Escorpião, As Mulheres i A Herdeira.

Aby dowiedzieć się więcej: