Już 10 czerwca w Łodzi rozpoczyna się 20. jubileuszowa edycja Fotofestiwalu, międzynarodowego festiwalu fotografii, który potrwa do 27 czerwca. W tegorocznej edycji, tak jak i w poprzednich, wezmą udział portugalscy fotografowie.

W Łodzi zobaczymy wystawę oraz przegląd, których kuratorami są Portugalczycy. Vergílio Ferreira jest kuratorem wystawy Sustentar, która zawiera prace sześciu portugalskich fotografów, z których każdy dokumentował inną część Portugalii w kontekście zrównoważonego rozwoju społecznego, ekologicznego i ekonomicznego.

Kuratorem przeglądu Parallel Review jest Nuno Salgado. Parallel to portugalska platforma stworzona przez stowarzyszenie Procur.arte. Na przegląd składa się 6 wystaw powstałych w ramach platformy internetowej w 2020 roku. Każda z nich została opracowana i wyprodukowana niezależnie w sześciu europejskich miastach (Lizbonie, Łodzi, Mariborze, Modenie, Odessie oraz Zagrzebiu). Kuratorką stworzonej w Lizbonie  jest Portugalka Mafalda Duarte Barrela.  Ze względu na pandemię, która przekształciła Internet w miejsce odbioru sztuki, kuratorzy stworzyli najpierw strony internetowe. Na Fotofestiwalu po raz pierwszy wszystkie 6 wystaw zostanie zaprezentowanych w fizycznej formie. Wernisaż odbędzie się 11 czerwca o 20:00 w Galerii OFF, na ul. Piotrkowskiej 138/140. Wystawę będzie można oglądać do końca trwania festiwalu czyli do 27 czerwca.

Do Łodzi przyjadą także Manuela Matos Monteiro i João Lafuente, prowadzący wspólnie trzy portueńskie galerie sztuki (Espaço MIRA, MIRA FORUM i MIRA performative arts). Będą recenzentami portfolio młodych artystów w ramach projektu PHOTO MATCH.

Więcej informacji na temat wystaw, biletów oraz programu na stronie Fotofestiwalu.