Kolejna portugalska książka ilustrowana ukazała się na polskim rynku wydawniczym dzięki wsparciu Programu Dotacji dla Wydawnictw DGLAB. Tym razem jest to „W głowie” autorstwa Isabel Minhós Martins, Marii Manuel Pedrosy z ilustracjami Madaleny Matoso w tłumaczeniu Katarzyny Okrasko. Pozycja została wydana przez wydawnictwo Dwie Siostry.

W głowie to przystępny i dowcipny przewodnik napisany we współpracy z neurologami, filozofami i psychologami. Przedstawia rozwój i budowę mózgu i wyjaśnia, w jaki sposób dzięki niemu potrafimy uczyć się, działać i współpracować z innymi. Odsłania wiele sekretów, obala popularne mity i inspiruje do samodzielnych eksperymentów z wyobraźnią, pamięcią i zmysłami.

Isabel Minhós Martins

Isabel Minhós Martins

Autorka książek dla dzieci, wydawczyni

Urodzona w 1974 roku. Ukończyła projektowanie na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Lizbońskiego. Współzałożycielka wydawnictwa Planeta Tangerina, które w 2013 roku na międzynarodowych targach książki w Bolonii otrzymało nagrodę dla najlepszego europejskiego wydawnictwa dziecięcego. Wielokrotnie nagradzana. W 2017 roku za książkę Przejścia nie ma otrzymała Deutscher Jugendliteraturpreis – najważniejszą niemiecką nagrodę w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży. W wydawnictwie Dwie Siostry ukazał się także jej Atlas podróżników.

Maria Manuel Pedrosa

Maria Manuel Pedrosa

Autorka książek dla dzieci

Urodziła się w Figueira da Foz w 1968 roku, ale dzieciństwo spędziła w Niemczech. Specjalistka od komunikacji w edukacji. Ukończyła stosunki międzynarodowe oraz studia w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu. Jest też konsultantką w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.

Madalena Matoso

Madalena Matoso

Autorka, ilustratorka i wydawczyni

Urodzona w 1974 roku. Ukończyła projektowanie na Wydziale sztuk Pięknych Uniwersytetu Lizbońskiego oraz projektowanie graficzne na Uniwersytecie Barcelońskim. Współzałożycielka wydawnictwa Planeta Tangerina, laureatka licznych nagród, w tym Prémio Nacional de Ilustração.