Wraz z dniem 1 stycznia 2021 roku rozpoczęła się prezydencja portugalska w Radzie Unii Europejskiej, która potrwa do 30 czerwca. Z tej okazji Ambasada Portugalii w Warszawie wraz z Instytutem Camõesa w Warszawie zapraszają na koncert fadystki Cuki Rosety, który odbędzie się 14 stycznia o godz. 18:00 czasu polskiego. Koncert będzie transmitowany na żywo za pośrednictwem fanpage’a Ambasady Portugalii w Warszawie, a także kanału YouTube artystki.
Wybór Cuki Rosety to kolejny krok w kierunku popularyzacji fado w Polsce, zaraz po działalności muzeum w Grudziądzu i odbywającym się tam corocznym Festiwalu Fado, twórczości João de Sousy i polskiej skrzypaczki Natalii Juśkiewicz, regularnych (od 2002 roku) koncertach w Polsce Mísii, a także przekładach Grażyny Jadwiszczak A wszystko to fado Nuno Saraivy i Moje 30 lat z Amálią Estreli Carvas i Marii Inês Almeidy.
Maria Isabel Rebelo Couto Cruz Roseta, znana jako Cuca Roseta, jest jednym z najbardziej uznanych głosów nowej generacji fadystek. W 2011 roku wydała swój pierwszy album zatytułowany jej imieniem i nazwiskiem, który szybko pokrył się złotem. Nagrała jeszcze trzy albumy studyjne, z których na wyróżnienie zasługuje platynowa płyta z 2015, Riú. Po wydanej w 2017 roku płycie Luz, której trasę koncertową częściowo wspierał Instytut Camõesa, nagrała album Amália por Cuca Roseta, na którym interpretuje 10 utworów Amálii, w większości nagranych razem z trio fadowskim (gitara portugalska, viola de fado, bas), z których trzy zostały zarejestrowane jedynie z akompaniamentem fortepianu, a jeden – z samą perkusją. Album jest hołdem dla Amálii Rodrigues w roku obchodów stulecia jej urodzin. Cuca została zaproszona do udziału w dokumencie Fados (2007) hiszpańskiego reżysera Carlosa Saury, w którym interpretuje fado Rua do Capelão. Temat znalazł się również na ścieżce dźwiękowej filmu oraz kompilacji Fado: Sempre! Ontem, hoje e amanhã (2008).