W najbliższy piątek, 11 grudnia o godz. 19:00 na kanale YouTube Filharmonii Częstochowskiej będziemy mieli okazję usłyszeć koncert kameralny z udziałem portugalskiego kwartetu smyczkowego Guimarães z gościnnym udziałem wybitnego brazylijskiego pianisty, Ronaldo Rolima. Koncert organizowany jest w ramach projektu „Na Okrągło Orkiestra” przez Baltic Neopolis Orchestra i współfinansowany przez portugalską DGARTES.

Program

J.B. Santos – Kwartet fortepianowy op. 26
H. Oswald – II Kwartet fortepianowy G-dur op. 26
Z. Noskowski – Kwartet fortepianowy d-moll op. 8

8 grudnia kwartet wystąpił także w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Zapis tego koncertu można obejrzeć tutaj.

O artystach

GUIMARÃES to portugalski kwartet smyczkowy, który prowadzi swoją działalność od 2016 roku w najstarszej stolicy Portugalii – Guimarães. W skład kwartetu wchodzą młodzi artyści, absolwenci akademii muzycznych w Wielkiej Brytanii, Portugalii i Polsce. Kwartet koncertuje w Europie i Azji, jak również prowadzi własny sezon artystyczny w Guimarães. Artyści wykonują światowy repertuar – począwszy od kompozytorów baroku aż po współczesność. Prócz kanonu światowej literatury kameralnej zespół specjalizuje się w odnajdywaniu i prezentowaniu mniej znanych dzieł powstałych w Hiszpanii, Portugalii i Ameryce Południowej. Atrakcyjność i innowacyjność zespołu jest za każdym razem potwierdzana uznaniem publiczności,, a przekazana w trakcie występów energia pozostawia niezapomniane wrażenia. Kwartet występował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Makau w Azji, w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Muzeum Theodora-Zinka w Kaiserslautern (Niemcy) i na festiwalach bałtyckich: Neopolis (Polska) i Musicales en Tricastin (Francja). Od 2019 roku zespół organizuje festiwal muzyki klasycznej w Portugalii Guimarães Classico, podczas którego członkowie zespołu nie tylko wykonują koncerty, ale także prowadzą kursy mistrzowskie ze studentami z Europy i Azji.

RONALDO ROLIM jest wybitnym brazylijskim pianistą. Niedawno koncertował w Stanach Zjednoczonych, Europie i Brazylii, wykonując Goyescas Enrique Granadosa. Występował jako solista z Orkiestrą Symfoniczną St. Petersburg State Academic Capella, brazylijską Minas Gerais Philharmonic, ukraińską Lwowską Orkiestrą Filharmoniczną, Tonhalle Orchestre Zürich, Musikkollegium Winterthur, Concerto Budapest, Louisiana Philharmonic Orchestra, Phoenix Symphony i Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, a także z wieloma innymi czołowymi brazylijskimi orkiestrami. Zdobył najwyższe nagrody na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. Jamesa Mottrama, Bösendorfera, San Marino, Lyonu i Teresy Carreño, a także na prestiżowym konkursie Géza Anda w Zurychu. Studiował w Szkole im. Magdy Tagliaferro w São Paulo, Oakland University, konserwatorium Peabody Institute Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa i Szkole Muzycznej Yale, gdzie niedawno ukończył pracę doktorską.