Zakład Interdyscyplinarnych Studiów nad Krajami Języka Portugalskiego Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim zaprasza na wykład prof. Alberto Oliveiry Pinto zatytułowany „Decydująca rola dziennikarstwa i literatury w Angoli od pojawienia się prasy w 1845 roku„, który odbędzie się 1 grudnia o godz. 11:30 na platformie Zoom.

Alberto Oliveira Pinto obronił doktorat (2010) z historii Afryki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Lizbońskiego (FLUL), gdzie pracował jako wykładowca na Wydziale Historii. Wykładał także na innych portugalskich uniwersytetach oraz na uniwersytetach zagranicznych w charakterze gościa. Obecnie jest pracownikiem naukowym Centrum Studiów nad Afryką, Azją i Ameryką Łacińską (CESA), Wyższej Szkoły Ekonomii i Zarządzania (ISEG) oraz Centrum Historycznego Uniwersytetu Lizbońskiego (CH-UL). Był koordynatorem kursu Historia Angoli (UCCLA / Mercado de Letras Editores) w edycjach 2018 i 2019. W 2016 roku był przewodniczącym jury Międzynarodowej Nagrody za Badanie Historyczne im. Agostinho Neto przyznawanej przez Fundację António Agostinho Neto (FAAN).

Wydana w 2015 roku książka História de Angola. Da Pré-História ao Início do Século XXI [Historia Angoli.Od prehistorii do początku XXI wieku] to pierwsza tego rodzaju publikacja od momentu uzyskania przez Angolę niepodległości (1975).