Podczas 15. edycji festiwalu AfryKamera widzowie będą mieli okazje zobaczyć dwa filmy portugalskojęzyczne: Klimatyzator (2020) oraz dokument Wyskoczyć poza tradycję (2019)Oba filmy zostały zrealizowane w Angoli przez kolektyw Geração 80. Festiwal odbędzie się za pośrednictwem platformy mojeekino.pl w dniach od 21 do 30 grudnia 2020.

Dokument Kamy Lary poświęcony jest grupie tańca współczesnego z Angoli, która powstała w 1991 r. Jest pierwszym profesjonalnym studiem tańca w tym kraju, a także jedynym dostępnym dla wszystkich. Zespół łączy innowacyjne podejście i nowe koncepcje artystyczne z przeszłymi tradycjami, opowieściami przodków, rytuałami i ceremoniami. W filmie poznajemy historie pięciu tancerzy tworzących grupę, ich motywacje, podejście do tańca i różnych stylów, pogląd na życie w zatłoczonej Luandzie i na zmieniający się świat. Wszystko uzupełniają zupełnie wyjątkowe choreografie w wykonaniu członków pod przewodnictwem artystycznym Any Clary Guerra Marques.

Wyskoczyć poza tradycję będzie miał swoją polską premierę właśnie na festiwalu AfryKamera, z kolei film Klimatyzator był już pokazywany na tegorocznym festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu w kategorii Odkrycia.

W Luandzie dochodzi do coraz częstszych awarii klimatyzacji w budynkach i dziwnych wypadków, w których klimatyzatory spadają na ulice, powodując śmierć ludzi czy niszcząc auta. Nikt nie potrafi ich naprawić, a miasto wypełnia się zepsutym sprzętem. Senny i deliryczny film Fradique zabiera nas w podróż po piętrach i korytarzach kolonialnego budynku, po ulicach i zakamarkach Luandy, w których naszymi przewodnikami są ochroniarz Matecado i gosposia Zezinha. Towarzyszy im znakomita muzyka oddająca duszny klimat miasta oraz pragnienia i wspomnienia jego mieszkańców.

Oprócz angolskich filmów pełnometrażowych, w ramach bloku filmowego Afroszorty zobaczymy również krótkie metraże z Mozambiku i Wysp Zielonego Przylądka, Martwi nie snują opowieści i Call me Neguinho.

Aby zobaczyć pełny program festiwalu oraz kupić bilety, odwiedź tę stronę.