Gwinea Bissau, granicząca z Gwineą i Senegalem, coraz częściej stanowi obiekt zainteresowania podróżników i badaczy. Mimo to dla wielu czytelników w Polsce wciąż jest zagadką. Magazyn Zupełnie Inny Świat postanowił to zmienić, wydając o niej numer, który powstał w ścisłej współpracy z Instytutem Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to już drugi numer pisma poświęcony portugalskiemu obszarowi językowemu. Wydany w grudniu 2019 dotyczył Wysp Zielonego Przylądka.

W najnowszym numerze Zupełnie Innego Świata Anita Wasik i Piotr Stańczyk piszą o malarstwie reklamowym w Gwinei Bissau (przedpremierowe, dotąd niepublikowane fragmenty ich wspólnej książki Bom dia Bissau), Katarzyna Maź przybliża sylwetkę inżyniera-rewolucjonisty Amílcara Cabrala, natomiast Weronika Orlińska przybliża problem fanado, czyli wyrzezania kobiet.

Żeby wyruszyć we wspólną podróż, która nie zakończy się jatką, licytacją bądź festiwalem narcyzmu, najpierw trzeba się wzajemnie poznać. […] Wierzę, że dopiero wówczas pojawi się nam to, co kluczowe: uniwersalność wartości humanistycznych, które spajają i budują podwaliny naszej wspólnej ludzkiej przygody – pisze we wstępniaku Adam Nyckowski, redaktor naczelny Zupełnie Innego Świata.

W numerze oddano więc głos także autorom portugalskojęzycznym. Incanha Intumbo pisze o językowej „Wieży Babel”, a Joana Gorjão Henriques zastanawia się nad wpływem portugalskiego kolonializmu na przemiany społeczne w Gwinei Bissau (fragment nieopublikowanej dotąd w Polsce książki Rasizm po portugalsku). Natomiast Alicja Jancelewicz i Jakub Jankowski rozmawiają z rysownikiem Davidem Camposem o tym, czy komiks może być lepszą formą opowieści niż reportaż.

—————————-

Zupełnie Inny Świat to oddolna, zrzeszająca blisko 20 osób inicjatywa non-profit z siedzibą w Warszawie. To także kwartalnik społeczno-kulturowy, który już od 10 lat stanowi merytoryczną alternatywę dla pism młodzieżowych w Polsce. Każde wydanie pisma ma temat przewodni, a Gwinea Bissau to drugi po Wyspach Zielonego Przylądka numer z serii o krajach luzofońskiej Afryki. W przygotowaniu: Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Angola i Mozambik. Magazyn dostępny EMPIK-u.