W październiku „Zgubiona dusza” z tekstem Olgi Tokarczuk i ilustracjami Joanny Concejo, zyska swoje portugalskie i brazylijskie wydania. W Portugalii książka ukaże się 5 października nakładem wydawnictwa Fábula, specjalizującego się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej, z przekładem Teresy Fernandes-Swiatkiewicz. Z kolei na brazylijskim rynku wydawniczym album będzie dostępny dzięki wydawnictwu Todavia oraz tłumaczeniu Gabriela Borowskiego. Jego premierę zaplanowano na 7 października.

„Był sobie raz pewien człowiek, który bardzo dużo i bardzo szybko pracował i już dawno zostawił swoją duszę gdzieś daleko za sobą. Bez duszy żyło mu się nawet dobrze – spał, jadł, pracował, prowadził samochód, a nawet grał w tenisa. Czasem jednak miał wrażenie, że wokół niego jest zbyt płasko, jakby poruszał się po gładkiej kartce z zeszytu do matematyki, kartce, którą pokrywają równiutkie kratki…” 

Pierwsza książka Olgi Tokarczuk, która mówi nie tylko słowami, ale i obrazami. To dwugłos – idąc za słowami pisarki, Joanna Concejo stworzyła równoległą opowieść, ukrytą w obrazach. Poruszająca rzecz o czekaniu, cierpliwości i uważności.

O autorkach

Joanna Concejo

Joanna Concejo

Ilustratorka

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest ilustratorką książek wydanych w Polsce, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii czy Korei Południowej. Otrzymała nagrodę polskiej sekcji IBBY za Książkę Roku, a w 2018 roku wyróżnienie Bologna Ragazzi Award w kategorii Fiction.

 

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

Pisarka

Urodziła się w 1962 w Sulechowie, gdzie również się wychowała. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwszą książkę, a właściwie tom poetycki, Miasta w lustrach, opublikowała w 1989. Dużym sukcesem okazała się wydana w 1996 powieść Prawiek i inne czasy.
Jedna z najpopularniejszych i najpoczytniejszych polskich autorek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym nagrody Nike 2008 (za Biegunów). Kilkakrotna laureatka nagrody czytelników Nike. W 2019 Akademia Szwedzka przyznała pisarce nagrodę Nobla, doceniając jej „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. Olga Tokarczuk należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich autorów, jej książki zostały przełożone na trzydzieści języków.