We wrześniu na polskim rynku wydawniczym ukaże się zbiór reportaży autorstwa brazylijskiej reportażystki i dziennikarki, Eliane Brum. Wyboru tekstów, które składają się na książkę „Kolekcjoner porzuconych dusz” dokonała sama autorka na potrzeby amerykańskiej publikacji o tym samym tytule „The Collector of Leftover Souls” (2019). Składają się na nią reportaże opublikowane w brazylijskiej prasie, jak i w książkach „A vida que ninguém vê” [Życia, których nikt nie dostrzega] (2006) oraz „O olho da rua” [Spojrzenie ulicy] (2008). Przekładu z języka portugalskiego dokonał Gabriel Borowski, a książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zbiór reportaży Eliane Brum, wielokrotnie nagradzanej dziennikarki, przedstawia przejmujący obraz życia w Brazylii, którego próżno szukać w przewodnikach turystycznych.  Autorka odwiedza indiańskie i metyskie akuszerki na północnym krańcu puszczy amazońskiej, opowiada o życiu mieszkańców jednej z faweli w São Paulo i śledzi walkę aktywistów społecznych z międzynarodowymi korporacjami o prawa kobiet, środowisko naturalne i dach nad głową. Kloszard z Porto Alegre, poszukiwacze złota z Belo Monte, matki straconego pokolenia… Kolekcjoner porzuconych dusz to galeria niezwykłych postaci, do których autorka podchodzi z niezwykłą wrażliwością, pokazując świat z ich perspektywy. Jej wysmakowane literacko teksty nie tylko opisują aktualne problemy społeczne, lecz także stanowią prawdziwe ćwiczenie z empatii.

Eliane Brum

Eliane Brum

Dziennikarka, dokumentalistka i autorka pięciu książek non-fiction. Laureatka ponad czterdziestu nagród dziennikarskich w Brazylii. Publicystka dziennika „El País”, współpracuje z „Guardianem”. Kolekcjoner porzuconych dusz to jej pierwsza książka wydana poza Brazylią. W czasie przygotowania polskiego tłumaczenia Brum przebywała na statku Greenpeace płynącym na Antarktydę, opisując walkę ekologów z kryzysem klimatycznym.