W czerwcu tego roku w Polsce ukazał się komiks autorstwa portugalskich twórców Luisa Zhanga i Fábio Verasa, zatytułowany Szczurwysyny. Komiks został wydany przez Timof Comics, a jego przekładem na język polski zajęli się Jakub Jankowski i Weronika Orlińska.

Portugalski żołnierzu, porzuć tę daremną wojnę! Nie cierp dalej tyranii swych faszystowskich przywódców. Nie popełniaj więcej zbrodni wobec braci z Gwinei.
Gwinea, rok 1974. W ostatnich dniach przed upadkiem Kolonialnego Imperium Portugalskiego gwinejski żołnierz, który walczył po stronie armii portugalskiej, zaczyna pogrążać się w swoim osobistym piekle.

Luís Zhang

Scenarzysta

Wbrew oczekiwaniom swoich rodziców, ukończył studia filmowe w Wyższej Szkole Teatru i Kina w Lizbonie. Po uczestnictwie w wielu projektach audiowizualnych, zmotywowany przez liczne rozmowy z weteranami wojny w Guiné Bissau, zdecydował się opowiedzieć ich historię. Była to jego pierwsza przygoda z komiksem.

Fábio Veras

Ilustrator

Urodził się w Lizbonie w 1997 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Lizbonie. Związany ze środowiskiem komiksowym i ilustratorskim. Po kilku przygodach z antologiami i fanzinami, w 2018 roku zadebiutował komiksem Jardim dos Espectros [Ogród zjaw]. Szczurwysyny to druga pozycja w jego dorobku.