Na lipiec zapowiedziano premierę książki Średni współczynnik szczęścia Davida Machado. Powieść w przekładzie Wojciecha Charchalisa zostanie wydana nakładem Wydawnictwa Wyszukane. Książka została wyróżniona w 2015 r. Nagrodą Literacką Unii Europejskiej, a w 2017 r. na jej podstawie powstał film w reżyserii Joaquima Leitão.

Publikacja wydana w ramach projektu tłumaczeniowego „Literackie zbliżenia”, dofinansowanego przez Komisję Europejską w programie Kreatywna Europa – komponent Kultura.

Daniel miał dobry plan na życie. Wszystko było w nim dokładnie przemyślane i realizowane – osobisty rozwój, praca, rodzina. Sytuacja uległa drastycznej zmianie, kiedy biuro podróży, w którym pracował przez osiemnaście lat, zbankrutowało. W jednej chwili został bez pracy, sam, w pustym mieszkaniu, z mnóstwem czasu do przemyśleń. Walcząc z depresją, rozpaczliwie próbuje odzyskać swoje dawne życie. Stara się zrozumieć, co się właściwie stało, prowadząc niekończący się monolog-rozmowę z nieobecnym przyjacielem, któremu wykrzykuje całą swoją frustrację i wściekłość. Czy szalona podróż z Lizbony do Genewy przyniesie ukojenie?

Średni współczynnik szczęścia to szczególna powieść drogi, jej bohaterowie próbują oswoić nieprzyjazny świat, szukają nadziei, optymizmu i poczucia bezpieczeństwa w trudnych i łamiących serce czasach. David Machado łącząc ich losy z kryzysem trapiącym Portugalię, stawia pytania o ludzką kondycję i jakość spuścizny pozostawionej przyszłym pokoleniom. Jak będzie wyglądać przyszłość, zdaje się pytać, kiedy nasze Dzisiaj legło w gruzach?

David Machado

David Machado

Portugalski pisarz i tłumacz. Skończył studia ekonomiczne i pracował jako ekonomista, do chwili aż w 2004 r., jak sam mówi, szczęśliwie stracił pracę i zajął się pisaniem. Jest autorem opowiadań i powieści
dla dorosłych oraz książek dla dzieci i młodzieży. Książka Rekin w wannie została nagrodzona Premio Autor Spa/RTP 2010 za najlepszą książkę
dla dzieci i młodzieży.

Średni współczynnik szczęścia jest jego najbardziej znaną, nagradzaną
i tłumaczoną na inne języki powieścią. W 2015 r. zdobyła Nagrodę Literacką Unii Europejskiej, a w 2016 r. Premio Salerno Libro d’Europa. Utwory Davida Machado były publikowane w Islandii, Maroku, Włoszech, Niemczech, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Średni współczynnik szczęścia jest pierwszą powieścią pisarza, która ukazuje się w Polsce.