W tym roku po raz pierwszy będziemy obchodzić, ustanowiony przez UNESCO, Światowy Dzień Języka Portugalskiego. W obchody tej uroczystości doskonale wpisuje się III edycja konferencji Vozes nas Margens, którą Instytut Camõesa w Warszawie organizuje razem z Instytutem Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Podczas ceremonii otwarcia głos zabiorą Kierownik Sekcji Studiów Interdyscyplinarnych ds. Krajów Portugalskojęzycznych Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Renata Díaz-Szmidt, Ambasador Portugalii w Warszawie, Luís Cabaço, oraz Ambasador Brazylii w Polsce, Hadil da Rocha Vianna. Konferencję zainauguruje natomiast wykład plenarny prof. Joaquima Guerry z Uniwersytetu w Algarve. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzenia.
Instytut Camõesa z siedzibą w Lizbonie, we współpracy ze Wspólnotą Krajów Portugalskojęzycznych, UNESCO, ONUNews oraz Radiem i Telewizją Portugalską również przygotowuje wydarzenie online, podczas którego będziemy mogli wysłuchać wypowiedzi wielu portugalskojęzycznych pisarzy, muzyków, naukowców czy ludzi kina (m.in. Mia Couto, Hermano Almeidy, Manuela Alegre, Adriany Calcanhoto czy Dino Santiago) na temat języka portugalskiego. Obejrzymy również koncert z udziałem artystów z ośmiu krajów portugalskojęzycznych.
Międzynarodowy Dzień Języka Portugalskiego został ustanowiony przez UNESCO w listopadzie ubiegłego roku w miejsce istniejącego wcześniej Dnia Języka Portugalskiego i Kultury we Wspólnocie Krajów Portugalskojęzycznych. W ten sposób, portugalski stał się jedynym językiem, który mimo że nie znajduje się wśród oficjalnych języków UNESCO, posiada swój dzień. Jest to bardzo ważny krok dla rozpoznawalności portugalskiego na świecie i uznania jego roli w komunikacji między różnymi kulturami i ludami.
Język portugalski jest najczęściej używanym językiem na półkuli południowej. Posługuje się nim obecnie ponad 265 milionów ludzi.