Tegoroczny festiwal filmów afrykańskich AfryKamera odbędzie się w Warszawie w dniach 12-19 grudnia. Jednym z filmów prezentowanych podczas festiwalu będzie dokument „Odgłosy masek”, zrealizowany we współpracy portugalsko-południowoafrykańskiej w reżyserii Sary CF de Gouveia.

Dla ludu Makonde zamieszkującego Mozambik taniec w maskach mapiko od zawsze był ważnym elemenem jednoczącym ludzi, przedstawiającym historię tego kraju, narzędziem walki z kolonializmem oraz tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Najlepszy tancerz mapiko, Atanásio Cosme Nyusi zabiera nas w podróż po przeszłym i teraźniejszym Mozambiku, opowiada historię tej niezwykle efektownej tradycji tańca w tajemniczych maskach i strojach, w której świat realny przenika się ze światem wierzeń, a także stara się przekazać swoją wiedzę o tej wyjątkowej formie sztuki, łączącej muzykę i poezję, swemu synowi.

W Warszawie film będzie można zobaczyć dwukrotnie:

  • 16 grudnia 19:00 (Kinoteka)
  • 18 grudnia 15:30 (Kinoteka)

Pokazy odbędą się także w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. Zachęcamy do zapoznania się z programem całego festiwalu.

Sara CF de Gouveia

Reżyserka i producentka krótkich dokumentów, teledysków i międzynarodowych kampanii, urodzona w Lizbonie. Jej film Mama Goema: the Cape Town Beat In Five Movements zdobył nagrodę za najlepszy dokument na FF TriContinental w 2011 r., był wyświetlany na międzynarodowych festiwalach i pokazywany przez kanał SABC. Obecnie reżyserka pracuje nad krótkim metrażem Nawar: She Who Guards Herself.