W czerwcu br. wydawnictwo Dwie Siostry, specjalizujące się w wydawaniu literatury dla dzieci i młodzieży, opublikowało kolejną już portugalską książkę dla dzieci. „Na dworze” to przewodnik dla odkrywców przyrody autorstwa Marii Any Peixe Dias, Inês Teixeiry do Rosário oraz Bernarda P. Carvalho (ilustracje), przetłumaczony przez Tomasz Pindla.

Przyroda jest tuż obok nas. Wystarczy wyjść z domu i trochę się rozejrzeć. Po niebie płyną chmury, w krzakach coś szeleści, w górze śmigają ptaki, zmieniają się pory roku. A w głowie pojawiają się niezliczone pytania.

Co pachnie w ogrodzie? Jak nazywa się robal, który mieszka w kałuży? Czyje odgłosy słychać w nocy? Co to za ślady na ścieżce? Skąd się bierze wiatr?

„Na dworze” pomoże wam rozwiązać te zagadki – i poznać wielki, pełen niespodzianek świat przyrody, który czeka na was na dworze. Znajdziecie tu mnóstwo wiadomości o zwierzętach, roślinach, kamieniach, chmurach i planetach, a także pomysły na samodzielne eksperymenty, obserwacje i wyprawy. Bo każdy dzień to świetna okazja, żeby coś odkryć i zbadać, a przy tym dobrze się bawić.

Książka zdobyła wiele nagród, w tym prestiżową Bologna Ragazzi Award 2015.

 

O autorach

Maria Ana Peixe Dias (ur. 1976)

Od dzieciństwa lubiła obserwować ślimaki za domem i czytać książki przyrodnicze. Ukończyła biologię na Uniwersytecie w Lizbonie, a potem wyruszyła na dalekie wyspy, żeby badać migrację ptaków morskich. Obecnie pracuje w brytyjskiej organizacji BirdLife International. 

Inês Teixeira do Rosário (ur. 1973)

Pochodzi z Lizbony, ale w wieku trzech lat zamieszkała na wsi, gdzie odkryła smak życia wśród przyrody. Ukończyła biologię na Uniwersytecie w Lizbonie i zrobiła doktorat z ekologii. Bada między innymi norniki iberyjskie, nietoperze i kameleony. 

Bernardo P. Carvalho (ur. 1973)

Portugalski ilustrator i wydawca. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Lisbonie. Współzałożyciel wydawnictwa Planeta Tangerina, które w 2013 roku otrzymało na Targach w Bolonii nagrodę dla najlepszego europejskiego wydawnictwa dziecięcego. Jego prace zdobywają wyróżnienia i nagrody na międzynarodowych konkursach. Zilustrował wydaną przez Dwie Siostry książkę Przejścia nie ma.