W dniu 9 maja br. w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” odbyła się oficjalna promocja książki Na wolność przez Lizbonę. Ostatnie okręty polskich nadziei autorstwa Adama Grzybowskiego i prof. Jacka Tebinki. Książka wyszła nakładem wydawnictwa IPN. W wydarzeniu uczestniczył ambasador Portugalii w Polsce, dr Luís Cabaço.

Dyskusja wokół książki, wzbogacona prezentacją filmu dokumentalnego o Portugalii w czasach II wojny światowej, była prowadzona przez dra hab. Janusza Wróbla. Wzięli w niej udział autorzy – dziennikarz Adam Grzybowski oraz historyk i politolog prof. Jacek Tebinka. Po spotkaniu uczestnicy mogli posłuchać koncertu „Meu fado” w wykonaniu Kingi Rataj, Marka Bazeli i Tomasza Grzybowskiego.

Książka ukazuje losy licznej kolonii polskiej w Portugalii w latach 1939–1945. Autorzy – na ponad sześciuset stronach – poruszyli wiele wątków towarzyszących problemowi polskich uchodźców podczas II wojny światowej. Jednym z poruszanych kwestii są m.in. całkowicie zapomniane wysiłki polityczne, dyplomatyczne i finansowe polskiego rządu w Londynie i innych instytucji centralnych, które działały na rzecz uzyskania pomocy dla Polaków zmuszonych do życia poza granicami okupowanego kraju.