Już 13 czerwca w Łodzi rozpoczyna się Fotofestiwal 2019, międzynarodowy festiwal fotografii. W tegorocznej edycji silnie zaznaczy się fotografia portugalska.

Pedro Leão Neto, redaktor portugalskiego Scopio Network, będzie jednym z recenzentów portfolio na przeglądzie, który odbędzie się w dniach 14 i 15 czerwca.

W Łodzi prezentowana będzie również wystawa “Changing landscape – współczesna fotografia portugalska” złożona z prac czterech portugalskich fotografów: Tiago Casanovy, Paulo Catrica, João Gramy i Tito Mouraza. Wernisaż odbędzie się 14 czerwca o 19:00 w przestrzeni „Motyl” przy Sienkiewicza 21. Wystawę będzie można oglądać do końca trwania festiwalu czyli do końca czerwca.

Ekspozycja została przygotowana przez Centro de Língua Camões w Budapeszcie, a jej kuratorem jest Szilvia Mucsy.

Fotofestiwal w 2019 przybliży sferę doświadczeń ludzkości związaną z tym co niematerialne, duchowe, zmysłowe, ezoteryczne konfrontując ją z racjonalnym i naukowym spojrzeniem na świat oraz tym jak pokazuje ją fotografia. Czy nasze ulubione medium jest w stanie pokazać coś, co jest niewidzialne?

„Changing landscape”

Wystawa “Changing landscape –współczesna fotografia portugalska” prezentuje prace czterech portugalskich fotografów: Tiago Casanova, Paulo Catrica, João Grama i Tito Mouraz. Głównym tematem wystawy jest pejzaż, zarówno tradycyjny, naturalny, jak i przekształcony przez człowieka.

Tiago Casanova prezentuje ujęcia z Madery, której wygląd cierpi wskutek przemysłu turystycznego. 

Fotografie João Gramy są studiami sieci rybackich, tradycyjnego narzędzia pracy z południowo-zachodniej Portugalii.

“A Casa das Sete Mulheres” (Dom Siedmiu Kobiet) Tito Mouraza przybiera formę surrealnego eseju o regionie a Beira-Alta – regionie pełnym nieopowiedzianych historii i tajemnic. 

Przegląd portfolio

Poza licznymi wystawami jednym z elementów programu festiwalu jest przegląd portfolio. Młodzi fotografowie będą mieć okazję porozmawiać z bardziej doświadczonymi kolegami po fachu. Jednym z 22 recenzentów będzie Pedro Leão Neto, redaktor  portugalskiego Scopio Network.

Miejsce: Art_Inkubator – Centrum Festiwalowe, Tymienieckiego 3, Łódź, Poland

Harmonogram sesji otwartych:

  • 14.06 (piątek) 12:00-16:00
  • 15.06 (sobota) 12:30-17:30